Gabriela Soukalová

, autor: archiv G. Soukalové

Gabriela Soukalová je česká reprezentantka v biatlonu. Pochází ze sportovní rodiny, maminka je bývalá reprezentantka v klasickém lyžovaní, majitelka stříbrné medaile ze ZOH 1984 v Sarajevu. Původně se Gabriela věnovala klasickému lyžovaní, ale v 9. třídě přešla k biatlonu. V sezoně 2008–2009 vyhrála juniorské MS v Kanadě jako členka českého štafetového týmu.

V roce 2010 reprezentovala Česko na ZOH ve Vancouveru. Od sezony 2012–2013 přešla do tréninkové skupiny Jindřicha Šikoly a po boku české jedničky Veroniky Vítkové do světové špičky. Dne 14. prosince 2012 vyhrála první závod ve světovém poháru ve sprintu, následující den skončila ve stíhacím závodě na druhém místě. Třetí den pak obsadila třetí místo v hromadném závodě.

Letošní sezona se vám mimořádně daří i přesto, že jste předcházející dva roky vzhledem k zdravotním problémům příliš nezávodila. Čím to je?

Nad touto otázkou také často přemýšlím. Před dvěma lety jsem závodila v IBU cup a myslím, že jsem tehdy měla také dobrou sezonu, protože se mi podařilo získat stříbro na ME, umisťovat se na stupních vítězů v IBU a také jsem vyhrála celkové pořadí IBU ve sprintu.

Světový pohár jsem začala jezdit pravidelně až letos. Loňská sezona pro mě moc úspěšná nebyla. V přípravě jsem měla problémy se zády a před loňským MS jsem musela předčasně ukončit sezonu kvůli EB – viróze, což je v podstatě něco jako mononukleóza. Proto jsem dostala na 4 měsíce volno a dlouho trvalo, než jsem mohla začít trénovat alespoň v pomalé intenzitě pod dohledem lékaře M. Koldovského.

Od léta jsem se začala připravovat v reprezentačním družstvu s děvčaty. To pro mě byla velká změna, protože mě od malička připravovali rodiče, kteří se živí jako trenéři biatlonu už spoustu let. Myslím, že pro moji výkonnost bylo velmi důležité, že jsem zůstala od léta zdravá. Po střelecké stránce jsem letos uvítala trénink v kolektivu.

V prosinci jste během tří dnů v závodech světového poháru stanula třikrát na stupních vítězů. Když se k těmto dnům vrátíte, jaké to byly okamžiky?

Víkend v Pokljuce byl pro mě něco jako splněný sen a ohromné překvapení. Nikdy jsem nevěřila, že bych mohla v individuálních závodech dosáhnout takových výsledků, hlavně když si vzpomenu na tu nevydařenou přípravu.

Na výkon ze světového poháru jste navázala na MS v Novém Městě na Moravě, kde jste byla členkou bronzové štafety. Věřila jste před MS v medaili, ať už ze štafetového závodu, nebo jste doufala, že se podaří získat cenný kov i ze závodu individuálního?

Doufala jsem v první šestku ve štafetách. Dobře jsem si uvědomovala, jak obrovská bude konkurence a nikdo z nás ani na chvíli nepodceňoval soupeře. Proto pro mě bylo medailové umístění překvapením. V individuálních závodech jsem doufala, že bych se mohla umístit dvakrát do patnáctky. Bylo mi jasné, že po těch zdravotních výpadcích, které jsem měla během Vánoc, a potom těsně před mistrovstvím světa, se zázraky nedějí a ostatní závodnice přijedou ve formě.

Domácí MS mělo skvělou atmosféru, zažila jste něco podobného?

Musím říct, že lepší atmosféru jsem ještě nikdy nezažila. Příjemné pro mě bylo, když jsme stejné názory slyšeli i od několika zahraničních závodníků.

Kromě sportovních výkonů a bronzové medaile vás diváci šampionátu vybrali jako nejkrásnější biatlonistku MS. Potěšilo vás to?

Ano, potěšilo mě to a myslím, že by to potěšilo každou ženu.

Na závěr šampionátu jste všem vyrazila dech písní, kterou jste před zaplněným hledištěm zazpívala. Měla jste velkou trému?

Pohled do zaplněné tribuny ve mně nejdřív vyvolával velkou nervozitu, ale když začala hrát hudba, byl to podobný pocit, jako když stojím na startu závodu a nervozita mě naštěstí opustila. Bylo to ale těžší, než jsem si myslela, protože stadion nebyl kvalitně ozvučen, takže jsem slyšela tu píseň dvakrát, jaká tam byla ozvěna, a k tomu ještě svým vlastním hlasem. To bylo zpočátku trochu nepříjemné.

MS skončilo, co vás čeká v následujících dnech?

Po MS jsme dostali dva dny odpočinku a v následujících dnech nás čekají tréninky doma v Jablonci a začátkem příštího týdne odletíme do norského Osla na světový pohár.