Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - únor 1913

, autor: archiv JM

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. února 1913, číslo 27, strana 1

Válka na Balkáně. Vídeň. Zdejší diplomatické kruhy se domnívají, že spojenci budou pokračovat ve válce jako dosud. Naděje Turecka na zhoršení bulharských pozic jsou marné – válka s Rumunskem nevypukne. Také naděje na válku mezi Ruskem a Rakouskem je marná – vždyť prvním krokem Ruska by bylo obsazení Istanbulu!

1. února 1913, číslo 27, strana 3

Náhrada rybího tuku. Mnohé děti užívají rybí tuk jen z přinucení. Budou rodičům vděčné, když jim tito nabídnou Scottovu emulzi! Maličkým chutná tato smetanová směs tolik, že už při pohledu na láhev hlasitě výskají a hrabou ručičkama i nožičkama! K dostání ve všech lékárnách za 2 K a 50 h.

1. února 1913, číslo 27, strana 4

Jablonecké nádraží zatopeno. Protrhla se hráz Hillebrandova rybníka a tisíce lidí si prohlížejí dějiště katastrofy. Voda se valila Skřivánčí ulicí, vnikla do domu č. 12, kde se málem utopila rodina Seidlova. Příval pokračoval do Pasířské ulice, kde vyplavil galvanizovnu pana Klobeho. 80 dělníků pracuje na odklizovacích pracích na nádraží. V provozu jsou již 3 koleje.

2. února 1913, číslo 28, strana 1

Terst. Osobní parník společnosti LLoyd „Gablonz“ vyrazil na svou první dálkovou plavbu do Bombaje – tam se očekává 25. února. Kajuty 1. a 2. třídy byly již několik dnů předem vyprodány. Předepsaná inspekce shledala vše v pořádku: telegraf funguje bezvadně, 10 záchranných člunů může být v případě potřeby spouštěno za 55 vteřin!

9. února 1913, číslo 23, strana 27

Sčítání Romů v Evropě. Podle statistiky žije v Evropě 600 000 kočovníků, z toho v Rumunsku 200 000. V Anglii a ve Španělsku jich žije pouze několik tisíc a kočují jen od města k městu. Ve zbytku Evropy existuje mnoho tlup, pro které hranice nejsou žádnou překážkou.

13. února 1913, číslo 37, strana 6

Katastrofa na jižním pólu. Z Nového Zélandu přišla depeše, podle které kapitán Scott dosáhl jižního pólu 18. ledna 1912. Na zpáteční cestě byla výprava překvapena sněhovou vichřicí a kapitán a jeho čtyři společníci zahynuli. Zbylí účastníci expedice z lodi „Terra Nova“ našli při pátrání po nich vedle těl i zápisky badatelů. Expedice vyrazila z Anglie v říjnu 1910, z Nového Zélandu 28. listopadu. Na palubě lodi bylo 60 mužů, z toho 24 důstojníků. Dopravu po ledu měly zajistit dva motorové tahače, 35 psů a 19 poníků.

15. února 1913, číslo 39, strana 4

V Jablonci se falšovaly brazilské mince! Pasíř Franz Günther z Květinové ulice a Josef Leubner z Pasek byli delší dobu policejně sledováni pro podezření z penězokazectví. U Leubnera se našly pravé i velmi zdařile padělané brazilské mince a obsáhlá korespondence se společníky z Curitiby v jižní Brazílii, kde opakovaně i přebýval. Pachatelé se prozradili sami – v podnapilém stavu si v hospodě pouštěli pusu na špacír.

15. února 1913, číslo 39, strana 5

Letadlo poprvé na poštovní známce. 20centovou známku balíkové pošty vydala americká poštovní správa.

16. února 1913, číslo 40, strana 4

Požár v Guttenbergově ulici (nyní Mánesova) v domě číslo 64 tvrdě postihl rodinu Liškovu, Czerchovu, Grossmannovu, Lipsovu a Dittrichovu. Ze založení požáru je podezřelý sám majitel domu, truhlář Masáček, který byl předveden ke krajskému soudu v Liberci.

23. února 1913, číslo 46, strana 4

Zatýkání pokračuje! Dalším zatčeným v padělatelské aféře v Jablonci je rytec Reinhold R. z Orlí ulice.

Christa Petrásková

Vytvořeno 31.1.2013 9:55:45 | přečteno 4293x | Petr Vitvar