Svaz tělesně postižených slaví 10 let

, autor: archiv STP

Místní organizace č. 3 Svazu tělesně postižených v Jablonci n. N. slaví v těchto dnech 10. výročí od svého vzniku. Cílem naší snahy bylo od začátku vytvořit podmínky pro užší kontakt mezi členy, jenž nebude omezen na schůze konané dvakrát v roce. Členy jsou většinou starší lidé, převažují ženy. S věkem přibývají potíže všem, i zdravým lidem, postiženému člověku komplikují život mnohdy těžká postižení a někdy vadí i třeba jen o pár centimetrů vyšší schod. Často vzniká pocit zatrpklosti nad svým osudem či opuštěností.

Chtěli jsme organizaci, kde postižený získá pocit sounáležitosti, vědomí, že někam patří a kde najde pochopení pro svoje trable mezi stejně postiženými lidmi.

Od otevření Spolkového domu rádi využíváme možnost scházet se jedenkrát týdně v Centru služeb pro zdravotně postižené Libereckého kraje. Zde se vyřizují všechny organizační věci nebo se přijde jen tak popovídat a vypít si třeba kávu. Právě tak vznikly za ty roky velmi přátelské kontakty.

Činnost organizace je pestrá v oblasti zdravotní, kulturní i společenské. Významnou součástí jsou každoročně pořádané rekondiční pobyty, např. v termálních lázních v Podhajské, na které nám přispívá statutární město Jablonec n. N., za což velmi děkujeme. Letos plánujeme desetidenní ozdravný pobyt ve Veľkém Mederu. Slavíme významná životní jubilea svých členů, navštěvujeme hospitalizované a dlouhodobě nemocné, pořádáme vánoční besídky, Den matek a k programu patří i občasné návštěvy divadel, výstav, exkurze, vycházky do okolí apod.

Předsedkyní byla od začátku a je doposud Vlasta Rádlová, která je hybnou silou všeho dění. Ta má nejen velký organizační talent a navíc schopnost zvládat všechny odůvodněné i neodůvodněné požadavky členů. To činí i přes své vlastní nemalé zdravotní problémy laskavě a s úsměvem.

Organizaci jsme zakládali tři, a za deset let svého trvání má již sto padesát členů. Naším cílem je stále přispívat aspoň trochu k tomu, aby naši členové našli ve své organizaci porozumění, pohodu a trochu radosti ze života.

Zdena Alligerová

Vytvořeno 31.1.2013 9:55:33 | přečteno 1382x | Petr Vitvar
load