Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - leden 1913

, autor: Graphis

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. ledna 1913, č. 1, s. 1

Ze světa. Situace na Balkáně je nadále vážná. Rumunsko mobilizuje. Očekává se obléhání Adrianopole. Bulharsko se proto zásobilo potravinami. Mezi Tureckem a Řeckem proběhla na levém křídle fronty krátká potyčka – navzdory příměří.

1. ledna 1913, č. 1, s. 1

Německo. Ruský car Nikolaj Romanov se zúčastní slavností u příležitosti otevření památníku Bitvy národů v Lipsku.

3. ledna 1913, č. 2, s. 5

Stoleté jubileum vynálezu koblih! První koblihy upekla pro vídeňský kongres v roce 1812 kuchařka Kateřina Platzerová. Měly velký úspěch. Na Nový rok 1813 se jich ve vídeňských kavárnách snědlo již 3 500 kusů.

5. ledna 1913, č. 4, s. 3

Demonstrace proti farářovi v Jiřetíně. Před farou se shromáždil povykující dav lidí, takže musel zasáhnout starosta a čtyři strážníci. Nejvíce vyváděly ženy – zastal se jich jen Wenzel Fliegel a Gustav Pilz. Ti byli poté odsouzení ke dvěma dnům vězení pro hrubé urážky strážníků. Co občanům Jiřetína farář provedl, není ve zprávě uvedeno.

12. ledna 1913, č. 10, s. 3

Jablonečtí volnomyšlenkáři se vyzývají k účasti na výletu na Ještěd. Sraz je v neděli v 11 hodin v hotelu Pošta v Liberci. Očekávají se hosté ze Zhořelce, Hrádku nad Nisou, Hirschfelde a Žitavy. Odjezd z jabloneckého nádraží v 8 hodin. Sáňky sebou!

22. ledna 1913, č. 18, s. 3

Pěšky okolo světa. V těchto dnech hostil Jablonec dva zajímavé muže: lékaře z Benátek (30 let) a inženýra z města Bellina v Itálii, členy sportovního klubu v Miláně. Chystají se brzy uzavřít svou cestu, která započala před devíti lety. Na cestu se tenkrát vydaly dvě šestičlenné skupiny. Během let někteří účastníci zemřeli, jiní to vzdali a vrátili se předčasně domů. Pánové zaplnili již 64 deníků, v nichž mají razítka z 5 000 měst všech světadílů. Nejtěžší úseky již mají za sebou. Teď se vracejí přes Německo, Francii a Švýcarsko do Milána, kde je členové klubu jistě sotva poznají!

Christa Petrásková

Vytvořeno 4.1.2013 9:04:00 | přečteno 4079x | Petr Vitvar