Zavedení úředních sobot se osvědčilo

Od ledna 2012 došlo v rámci rozšiřování poskytovaných služeb veřejné správy pro občany k řádnému zavedení úředních sobot (vždy první sobota v měsíci od 8 do 12 hod.) na odboru správním MMJN, konkrétně na odděleních Správních agend a Dopravně správních agend.

„Hlavním smyslem tohoto vstřícného kroku bylo umožnit vyřízení svých úředních záležitostí občanům, kteří se přes týden nezdržují v místě svého trvalého bydliště v Jablonci nad Nisou tak, aby si za tímto účelem nemuseli čerpat svou dovolenou. Toto opatření se ukázalo jako správná volba,“ říká Petr Karlovský, vedoucí správního odboru statutárního města Jablonec n. N.

Na základě průzkumu provedeného mezi klienty lze konstatovat, že hlavním důvodem pro sobotní návštěvy byla vstřícnost vůči klientům. Kromě nemožnosti dostavit se na úřad ve všední den pro pracovní vytížení uváděli občané jako další důvody své návštěvy spojení vyřízení těchto záležitostí se sobotní vycházkou do města a očekávaný předpoklad menších front. „Za poměrně kuriózní důvod sobotní návštěvy lze naopak považovat zvědavost občanů, zda úřad v sobotu opravdu funguje a úředníci skutečně pracují,“ usmívá Karlovský.

Po zkušebním provozu v závěru roku 2011, kdy si veřejnost na tuto novinku postupně teprve zvykala a tuto službu využívala jen sporadicky, se začátkem roku 2012 lze konstatovat, že už ji občané využívají zcela standardně. „Ze statistik vyplývá, že v každou úřední sobotu bylo na přepážkách celkem obslouženo vždy 60–80 klientů,“ informuje dále vedoucí správního odboru.

Drobným zklamáním pro úředníky byl start letní sezony, kdy byl zaznamenán obrovský nápor klientů v souvislosti s pořizováním cestovních dokladů. „Na to magistrát zareagoval zavedením dalších mimořádných úředních sobot v červnu, ty však zůstaly téměř nevyužity a přepážky v těchto letních sobotních dopoledních zely prázdnotou,“ lituje nezájmu občanů o službu v době prázdnin Petr Karlovský.

(end)

Vytvořeno 29.11.2012 13:38:23 | přečteno 1434x | Petr Vitvar
load