Nejkvalitnější mamograf v ČR je Jablonci

, autor: Nemocnice Jablonec nad Nisou

Akreditované screeningové mamografické pracoviště v Nemocnici Jablonec nad Nisou, p. o., má od 29. 10. 2012 nový mamografický přístroj Philips MicroDose, nejkvalitnější svého druhu v České republice. Pracoviště je plně digitalizované, rozhodujícím přínosem je nejen kvalita přístroje, a tudíž snímků, ale zhruba jen 40% radiační zátěž ve srovnání s jinými přístroji!

„Ve vedení města si uvědomujeme nutnost používání kvalitních a moderních přístrojů, a proto rada města nákup mamografu podpořila,“ sdělil primátor města Petr Beitl. „Pořízení mamografu v celkové částce 6,2 milionu korun jsme uhradili z městského rozpočtu,“ doplnil náměstek primátora Miloš Vele. Město zároveň podalo žádost o dotaci prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. „Projekt se umístil na 3. místě pod čarou mezi tzv. čekateli. Je tedy naděje ještě do konce června 2015, že bude na tuto investici poskytnuta dotace,“ vysvětlil financování náměstek primátora Miloš Vele.

Na jabloneckém pracovišti pracují tři dvouatestovaní lékaři MUDr. Eva Rappová, MUDr. Miloš Rejmont a MUDr. Petr Tuček. Provádí zde za rok přes 5 000 vyšetření i intervenční výkony, tj. odebírání vzorků z podezřelých ložisek. Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetřování žen bez jakýchkoli příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se zhoubný nádor prsu v co nejčasnějším stadiu. Princip fungování mamografického screeningu vychází z předpokladu, že onemocnění zachycené v časné fázi je snáze léčitelné a vede k vyšší kvalitě a vyšší délce života pacientek. Rakovina prsu (karcinom prsu) představuje v současnosti jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů České republiky. V České republice je každoročně diagnostikováno více než 5 500 nových případů onemocnění.

Na následky karcinomu prsu zemře každý rok přibližně 2 000 českých žen a mezi příčinami úmrtí ve věkové kategorii 20–54 let tak zaujímá karcinom prsu první místo. Screeningové vyšetření je jednou za dva roky hrazeno z veřejného zdravotního pojištění každé ženě ve věku nad 45 let. Aby však žena v ordinaci nemusela za vyšetření platit, musí přijít s platnou žádankou, což je žádost napsaná na papíře, ve které lékař požaduje provedení preventivního vyšetření prsu. Co to znamená? Chce-li žena preventivní vyšetření prsu, musí nejprve navštívit svého gynekologa nebo praktického lékaře, který je povinen jí zmíněnou žádanku vydat. Odesílající lékař má pak právo dozvědět se výsledek vyšetření. Tento postup se možná zdá zbytečně složitý, ale je to nezbytně nutné, neboť lékař, kterého žena navštěvuje nejvíce, má vědět, zda je jeho klientka zdravá, zda jí může napsat bez obav všechny léky, které potřebuje. Objednávat na vyšetření lze telefonicky na čísle 483 345 854 nebo osobně.

MUDr. Miloš Rejmont,
odborník na diagnostiku prsou,
Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o.

Vytvořeno 29.11.2012 13:38:17 | přečteno 4471x | Petr Vitvar
load