Ekumenismus sbližuje církve

, autor: Miroslav Gorčík

V křesťanském smyslu označuje slovo ekumena společenství všech křesťanských církví a jejich spolupráci. Ekumenismus je pak hnutí, které se snaží o sblížení a spolupráci různých křesťanských církví.

Jabloneckou ekumenu zastupuje druhým rokem Dagmar Oupická, jež příležitostně působí jako neoficiální mluvčí.

„V ekumeně jde o sbližování různých křesťanských církví a tradic. Základ máme všichni stejný, ale historicky jedna církev krystalizovala do různých proudů. Ekumenické hnutí je staré už víc jak 150 let,“ říká volená zástupkyně církví v Jablonci. Jablonecká ekumena spolupracuje v různých oblastech. „Asi pětkrát ročně se setkávají duchovní jednotlivých církví. Mým úkolem je svolávat tato setkání, koordinovat společné aktivity, občas o nich informovat,“ nastiňuje svoji roli v ekumeně Oupická.

Hlavními ekumenickými akcemi na Jablonecku jsou dva týdny modliteb, v září a v lednu. Lednový týden je celosvětový, křesťané se modlí za jednotu. V Jablonci existuje navíc podzimní týden modliteb za požehnání pro město a kraj. „Tuším, že se týden modliteb za požehnání uskutečnil letos popáté. Rozhodli jsme se společně modlit speciálně za náš kraj vzhledem k jeho bolestivé historii. Zářijový týden modliteb vrcholí setkáním u kříže na Královce, kde všichni přítomní duchovní společně žehnají Jablonci,“ vysvětluje Oupická, jež bude stát v čele jablonecké ekumeny do konce roku 2012, poté duchovní zvolí ze svého středu někoho dalšího.

„Ekumenické vztahy v Jablonci jsou velmi dobré, jednotlivé církve se vzájemně respektují a ctí. Rozdíly ve zbožnosti a věrouce tu jsou, ale víra v Pána Ježíše Krista nás všechny spojuje. Ježíš si přeje, aby všichni křesťané byli jedno. Proto je naší radostí, když se můžeme potkávat jako lidé z různých církví a tradic a vzájemně se obohacovat. Kéž by se to ještě prohlubovalo a nevznikala nová rozdělující napětí,“ přeje si mluvčí jablonecké ekumeny Dagmar Oupická.

(end)

Převažují lidé bez náboženské víry, objevili se i jediové

K otázce víry se v Libereckém kraji nevyjádřilo při posledním sčítání 197 tisíc respondentů proti 38 tisícům v roce 2001. Více než 42 % občanů (téměř 77 % z těch, co odpovědělo) bylo bez náboženské víry. V celorepublikovém srovnání je to po Ústeckém kraji druhý nejvyšší podíl obyvatel. Věřící, kteří se hlásili ke konkrétní církvi nebo náboženské společnosti, reprezentovalo pouze 7,2 % obyvatelstva (téměř 13 % osob, které odpověděly), tj. třetí nejnižší podíl v České republice. Poprvé měli občané možnost uvést ve sčítacích formulářích, že jsou věřící nehlásící se k církvi či náboženské společnosti. Podle statistiků představují necelých 6 % obyvatel kraje.

Tradičně nejvíce věřících se v Libereckém kraji přihlásilo k Církvi římskokatolické (17,2 tisíc, tj. 54,8 % z celkového počtu věřících hlásících se k církvi), dále k Církvi československé husitské a Církvi českobratrské evangelické.

Podíl věřících hlásících se k Církvi československé husitské (0,6 % z celkového počtu obyvatel) byl v rámci mezikrajského srovnání druhý nejvyšší. K jediismu (víra založená na filozofii rytířů Jedi, popsané ve filmu a literatuře sci-fi ságy Star Wars) se v Libereckém kraji přihlásilo 673 osob.

Zdroj: Český statistický úřad

Další informace

Vytvořeno 29.11.2012 13:38:04 | přečteno 1602x | Petr Vitvar
load