Město připravuje k privatizaci 360 bytů

, autor: Petr Vitvar

Privatizace bytového fondu města Jablonec nad Nisou byla zahájena v roce 1993 a stále pokračuje. „Nyní vlastníme 1213 bytů,“ říká náměstek primátora Miloš Vele a dodává: „Nutno podotknout, že po uvedené privatizaci dodnes zbyly neprodané bytové jednotky a my jsme součástí vzniklých společenství vlastníků.“

Také proto město vytipovalo několik objektů, které jsou určené k prodeji. „Budeme privatizovat jednotlivé byty (B), a poté objekty jako celky (C),“ tvrdí Vele.

Zastupitelstvo města schválilo snížení počtu městských bytů o 360. „Důvody pro snížení jsou tři. Město má v majetku dosud velký počet bytů, které se mu nedaří obsazovat, v průměru máme cca 60 volných bytů. Další, co se dlouhodobě nedaří, je o byty se starat, investovat do nich a zlepšovat kvalitu. Třetím důvodem je, že občané mají o koupi bytů zájem a chtějí převzít odpovědnost za jejich údržbu. Což se potvrdilo mimo jiné i při setkání s nimi,“ informuje dále náměstek primátora.

A jak se bude při prodeji jabloneckých bytů postupovat? Město nejprve musí nechat vypracovat znalecké posudky na prodávaný majetek. „Na listopadovém zastupitelstvu budeme schvalovat kalkulační vzorec pro tvorbu ceny bytů. Potom na webových stránkách města zveřejníme modelové ceny pro jednotlivé velikosti bytů. Dále musíme vyhotovit prohlášení vlastníka, což je institut, který rozdělí jednotlivé domy na bytové jednotky. Po tomto je možné zaslat nájemníkům bytů cenové nabídky,“ vysvětluje postup při prodeji městských bytů Vele.

V prvním kole bude umožněna současným nájemcům koupě bytu, a to formou družstva. Město bude tuto variantu preferovat právě proto, aby mu nezůstaly ony zmiňované neprodané byty. „Budu navrhovat, aby finance z prodeje tohoto majetku byly výhradně použity k údržbě zbylého bytového fondu a infrastruktury města (komunikace, chodníky, veřejné osvětlení). Není možné tuto částku používat ke spotřebě města, tak jak tomu bylo v minulosti,“ důrazně upozorňuje náměstek Miloš Vele.

Privatizované byty kategorie B adresně: Budovatelů 10, Čelakovského 3, Liberecká 50, Liberecká 52, Mládí 15, Mozartova 23, Na Výšině 15, Palackého 32, Podskalí 17, Proseč 191, Růžová 3a, Sadová 13, SNP 30, Střelecká 11, Střelecká 9, Liberecká 23, Liberecká 25, Liberecká 27, Liberecká 29, Na Vršku 10, Na Vršku 16, Palackého 40, Palackého 42, Pasecká 15, Podhorská 16a, Podhorská 18, Skelná 12, Pobřežní 19, Pobřežní 21, Podzimní 54.

Privatizované byty kategorie C adresně: Jarní 21, Kokonín–autoškola, Na Roli 19, Palackého 16, Podhorská 116, Podhorská 122, Podhorská 150, Pražská 38, Pražská 40, Gen. Mrázka 10, Nákladní 1/Pražská 48, Proseč 176, Růžová 9, Soukenná 15, V Aleji 6, Zelené údolí 3.

(end)

Vytvořeno 31.10.2012 17:06:24 | přečteno 1756x | Petr Vitvar