Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - říjen 1912

, autor: Graphis

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. října 1912, č. 227, s. 1

Rusko mobilizuje! Zcela nečekaně byla v sobotu večer vyhlášena mobilizace sedmi armádních sborů, umístěných v Polsku. Generální štáb má být umístěn v Lodži. Bylo oficiálně prohlášeno, že se velitelství chce ujistit o pohotovosti armády. Mobilizace vyvolala v obyvatelstvu velké rozčílení.

2. října 1912, č. 228, s. 1

Mobilizace v Turecku, Řecku a Černé Hoře. Manévry v Rumunsku. Také Srbsko se chystá na válku – přípravy začaly již před třemi týdny. Všechny vlaky jsou připraveny na vojenské transporty.

3. října 1912, č. 229, s. 1

Vídeň. Rakousko prohlašuje, že mobilizovat nebude. Není pravdou, že jsou tři armádní sbory ve stavu nejvyšší pohotovosti.

9. října 1912, č. 234, s. 5

Šlechta loví. U podzimních honů na Nové louce a na Smědavě byli hosty hraběte Clam-Gallase tito hosté: kníže Alan Rohan, princ Alan Rohan, princ Schwarzenberg, Auersberg, Josef Lobkowitz, baron Aehrenthal, hrabě Karl Hojos a A. Clary. Složili 30 jelenů, 2 muflony, 2 desateráky, 2 čtrnácteráky a 6 dvanácteráků.

10. října 1912, č. 235, s. 5

Pistole jako dětská hračka. Žáci národní školy v Proseči Wilhelm Jäger a Max Müller si hráli v bytě rodiny Müllerových s malou pistolí. Müller se bál a domlouval Jägerovi, aby vyndal náboje, ten však ve zmatku vystřelil a zasáhl kamaráda do pravé ruky. Chlapec byl odvezen do liberecké nemocnice.

22. října 1912, č. 235, s. 8

New York – smrt černých siamských dvojčat. Slavné sestry Millie a Millie-Christine se dožily 60 let. Narodily se ještě jako otrokyně a byly prodány za velkou sumu jako výstavní objekty. Zvláštní rozmar přírody jim přisoudil jedno společné tělo, dvě hlavy a čtyři nohy. Jejich povahy byly podobné, přesto se však někdy poškorpily. Prošly celým světem, vystaveny pohledům tisíců zvědavců, vyvolávaly diskuse lékařů, anatomů a biologů. Nebyly však pasivní: tančily, zpívaly dueta a se směsí hrůzy a soucitu jste mohli pozorovat, jak se jedna hlava baví s někým vpravo, zatímco druhá mluví s někým jiným.

31. října 1912, č. 253, s. 1

Válka na Balkáně. Srbské jezdectvo rozprášilo turecké pluky. Z Bukurešti přišla zpráva, že Bulhaři v boji o dobytí Kirk Kilisse ztratili 34.000 mužů. Hoří maják v Imiadu – zapálili ho bulharští dobrovolníci. V Rumunsku pokračuje mobilizace. Očekává se zásah světových mocností.

Christa Petrásková

Vytvořeno 9.10.2012 10:23:49 | přečteno 4417x | Petr Vitvar
load