Lazurní nátěry zajistí autentický odstín

, autor: archiv JKIC

O prázdninách se začala fasáda Domu manželů Scheybalových natírat. Bývalá fara bude vypadat jako ve 30. letech minulého století, kdy její fasáda měla barvu holubičí šedi. První nátěr ale je světle modrý. Je to dáno technologií nanášení barevných odstínů.

„Technologický postup počítá s dalšími dvěma vrstvami lazurního nátěru šedé barvy, které budou nanášeny po dostatečném vyzrání prvního nátěru,“ vysvětluje nanášení barvy na fasádu architekt Libor Sommer, specialista na restaurování a rekonstrukce historických objektů. Teprve další dvě vrstvy zajistí fasádě finální tlumený šedomodrý odstín, jaký byl i v minulosti.

Plochy fasády, které nejvíce trpí vlhkostí způsobenou odstřikující dešťovou vodou nebo sněhem, dostanou navíc ochranný hydrofobní nátěr. Ten se bude aplikovat mezi jednotlivé vrstvy. „Tímto způsobem bude zaručeno, že se výsledná barva ochranným nátěrem nezmění a také odpadne nutnost ho po několika letech obnovovat, což vede i k finanční úspoře,“ komentuje Sommer.

S ohledem na zachování autenticity odborným stratigrafickým průzkumem doloženého nátěru fasády a v zájmu zajištění její dlouhé životnosti bylo po vzorkování odsouhlaseno použití tzv. silikátového lazurního nátěrového systému.

Výsledky průzkumu barevnosti byly představeny zastupitelům vloni v září. Ti po konzultaci s památkáři vzali na vědomí, že fasáda fary bude obnovena v šedomodrém odstínu.

Vytvořeno 3.9.2012 16:03:10 | přečteno 2038x | Petr Vitvar
load