Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - červenec, srpen 1912

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

3. července 1912, č. 151, strana 8

Ze soudní síně. Šest týdnů těžkého žaláře dostal 31letý pasecký řezník Hermann Haubold za výtržnost, kterou spáchal v dubnu t. r. v Liberci v hostinci „U černého medvěda“. Ve 2 hodiny v noci se mu splašil kůň, kterého zanechal bez dozoru na ulici. Zasahujícímu strážníkovi odmítl Haubold sdělit své jméno, nechtěl jít na strážnici, hrubě mu nadával a nakonec ho dvakrát udeřil pěstí do hrudi!

6. července 1912, č, 154, strana 6

Konec zlaté horečky na Amuru. Znalec sibiřských poměrů konstatuje, že zlaté doly stagnují – není zpráv o nových objevech. Posledním objevem byl tzv. „Milionový důl“, jehož majitel je nyní ruinován. Nacházely se tam librové kusy zlata, kousky o váze nižší než 1 „zolotnik“ (4 g) nebyly ani sbírány. Šťastný majitel se odebral do Petrohradu, kde několik měsíců hýřil. Po návratu na Amur zjistil, že se dolu zmocnila banda lupičů a zcela jej vybrakovala. Říká se, že zchudlý boháč žije nyní v blázinci.

13. července, č. 160, strana 4

Rýnovice. Při včerejší bouři udeřil blesk do všech třech hromosvodů hostince „Kretscham“ (nyní motorest – pozn. autorky). Majitel pan Franz Vogt a strážník Josef Priebsch se nacházeli právě na kontrole ve sklepě. Jedna větev blesku projela levou rukou pana Vogta a přeskočila na sud. Blesk zanechal na ruce černé místo, ale jinak pana Vogta nezranil. Oba pánové odnesli příhodu pouhým leknutím.

20. července, č. 166, strana 5

Skvělé vítězství automobilů značky Laurin a Klement v Egyptě. Do Mladé Boleslavi dorazil dopis od Comana Paši, který vyjadřuje naprostou spokojenost s vozem, dodaným guvernérovi Naguil Pašovi v Káhiře. Jeho Excelence je nadšena vkusným řešením interiéru, a zasílá dokonce svou fotografii, jak sedí ve voze.

2. srpna 1912, č. 177, strana 5

Stavba horské přehrady na Souši. Je časné ráno – ale práce již začala pozdravy „Buono giorno! Servus! Dobrýtro!“ 80 dělníků se dalo do práce. Stavitelé mají dole u lesa jednoho silného pomocníka, který nahradí 250 lidí a pracuje v nejvyšší kvalitě. Prská, kouří a hřmí – teď se dal pohybu! Je to ohromný bagr, který byl vyroben v Altoně. Na jeden zátah vyzvedne 2 kubické metry zeminy – dvě fůry. Ptáme se, kde bude kamenná hráz. „Kdepak, bude sypaná,“ odpovídá stavbyvedoucí pan Hermann z Vídně. Hráz bude pěchována válcem o váze 3 600 kg. Strana obrácená k vodě bude mít ještě 40 cm silný žulový plášť. Stavba potrvá více než dva roky.

8. srpna 1912, č. 182, strana 1

Petrohrad. Romanovci slaví 300 let na ruském trůnu. Carská poštovní správa k této příležitosti vydala zvláštní poštovní známky.

15. srpna, č. 188, strana 7

Novinky ve sklářské a bižuterní branži. Obdivujeme poslední vzorky skleněných a kovových knoflíků, které jsou patrně zhotoveny na speciální objednávku! Mají reliéfní ozdoby, jiné jsou jen v podobě hladkých muglí, opatřených jemnými broušenými ploškami. U mačkaných knoflíků převládají stylizované květinové a zvířecí motivy a fantazijní vzory.

27. srpna, č. 197, strana 4

Ve Fojtovicích u Benešova nad Ploučnicí byl při lovu nalezen uhynulý „siamský“ zajíc. Dvě zcela normální těla se čtyřmi nohami byla srostlá za jedinou hlavou. Exemplář bude vycpán a předán benešovskému muzeu.

Christa Petrásková

Vytvořeno 10.7.2012 15:16:34 | přečteno 4157x | Petr Vitvar