Na přehradě se budeme koupat i letos

, autor: Miroslav Gorčík

Letní sezona na přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou oficiálně začala v sobotu 2. června. Až do 2. září bude provoz na přehradě zabezpečen pro návštěvníky tak, jak je již od roku 2008 tradicí. Na bezpečnost návštěvníků, a to jak na hladině, tak i na přilehlých prostranstvích bude opět dohlížet Vodní záchranná služba Českého Červeného kříže (VZS ČČK), skupina Jablonec nad Nisou, a to denně od 9.00 do 19.00 hodin. Ve dnech s výrazně „letním“ počasím bude tato doba prodloužena až do 21.00 hodin.

„V případě potřeby nás lidé najdou na základně na Tajvanu, nebo za pěkného počasí na předsunutém stanovišti u Slunečních lázní. Dále nás lze kontaktovat na našem krizovém čísle 607 962 515, na kterém jsme k dispozici v případě jakékoliv pomoci. V neposlední řadě se lze obracet na naši cyklohlídku,“ informuje předseda skupiny Vodní záchranné služby ČČK Michal Vrba.

Úkolem vodních záchranářů je poskytovat pomoc na hladině – tonoucím nebo těm, co přecenili své síly. Poskytovat první pomoc při poranění nebo úrazu, poskytovat informace návštěvníkům a dohlížet také na dodržování zásad slušného chování a pravidel chování ve vodě. S pravidly se mohou návštěvníci seznámit na webových stránkách města a na informačních tabulích umístěných na přístupových cestách. Na tabulích budou také uvedeny informace o kvalitě vody a spojení na záchranné složky. U pěti informačních tabulí jsou umístěny bedny s prostředky pro poskytnutí pomoci tonoucímu – lano se záchranným kruhem.
Letošní sezona bude částečně ovlivněna stavbou protipovodňové štoly. Hladina přehrady je ze stejného důvodu snížena o cca 3 m. Tento fakt sám o sobě podstatně neovlivní koupání, ale velmi teplé počasí může oproti jiným létům urychlit výskyt sinic. Město je připraveno spolu s Krajskou hygienickou stanicí v Jablonci nad Nisou provádět týdenní kontroly hygienické nezávadnosti vody pro koupající a zajistit i likvidaci sinic přípravkem PAX.

(mh)

Plovoucí molo

Z důvodu poklesu vodní hladiny zůstane plovoucí molo v této letní sezoně volně ukotvené na vodní ploše. Vzhledem k tomu, že nebude pevně upevněno u hráze, vstup na něj bude pouze na vlastní nebezpečí. Kvůli možnému uvolnění se nedoporučuje pobyt většímu počtu osob současně.

Zajištění bezpečnosti návštěvníků

Návštěvníci přehrady se musí řídit pravidly pro využívání vodní plochy a zásadami bezpečnosti, která jsou zveřejněna na sedmi informačních tabulích, jež se nacházejí na veřejných prostranstvích a přístupových cestách. Kolem přehrady je pět beden s prostředky pro záchranu tonoucího. Okolo přehrady zvýší četnost hlídek mšenský okrskář, kterého mohou lidé potkat i na kole. Sezonní dozor na přehradě zajišťuje také městský úřad. Jeho pracovníky je snadné poznat podle žlutého, případně oranžového trička s nápisem „Jablonecká přehrada dozor”. V červenci a srpnu se budou za pěkného počasí pravidelně objevovat na kolech od 10.00 do 20.00 hodin a dohlížet na pořádek.

Úklid rekreačních ploch a odpadů

Technické služby umístily kolem přehrady velkoobjemové kontejnery a koše na odpad.

Toalety a sprchy

Návštěvníkům je k dispozici celkem devět toalet a pět sprch. Najdou je naproti Městské hale, pod Českou mincovnou, za Povodím Labe, u sauny, v blízkosti beachvolejbalových hřišť, ve Slunečních lázních, na Tajvanu, u Rybářské bašty a u „prutu”.

Další informace

Vytvořeno 6.6.2012 17:34:25 | přečteno 2291x | Petr Vitvar
load