Jaroslav Žitný: Kola jsou můj život

, autor: archiv JM

Jaroslav Žitný, podnikatel a manažer cyklistického týmu. Rodák z Mladé Boleslavi, který v roce 1990 převzal firmu svého otce, jenž se věnoval více jak 40 let opravě kol. Jaroslav Žitný je bývalý amatérský závodník v cyklokrosu. V letech 1985–1989 byl masérem reprezentačních cyklistů ČR a podílel se na přípravě týmu na LOH v Soulu. Na základě kontaktů se stal zástupcem fy. Sachs pro Čechy a Slovensko, od roku 2000 zastupuje americkou firmu SRAM. Z Mladé Boleslavi se přestěhoval s rodinou i firmou do Jablonce a zde podniká již jedenáctým rokem. Je zakladatelem a manažerem cyklistického týmu se sídlem v Jablonci – Rubena Auto-Menčík Specialized / UCI MTB TEAM 2012.

Váš tatínek celý život zasvětil cyklistice, šel jste vždy v jeho šlépějích?

Kolo je moje prokletí. Vášeň ke kolu jsem zdědil, od malička jsem byl v dílně, přesto jsem si nikdy nemyslel, že mě kola budou živit. Vystudoval jsem zemědělskou školu, pracoval v zemědělství a u toho jezdil na kole a později masíroval. V té době to ještě šlo, jako reprezentanta maséra, mě podnik musel uvolňovat a mzdu refundovat. Ovšem po revoluci se to mému zaměstnavateli přestalo líbit a bylo mi doporučeno, abych odešel. Tak jsem začal podnikat.

Od počátku jste podnikal v cyklistice?

Lze říci, že ano. Díky mé masérské zkušenosti u národního týmu jsem získal řadu kontaktů a následně i zastoupení fy Sachs, nyní SRAM.

Co Vás vedlo k založení MTB teamu?

Bylo to na popud Jaroslava Kulhavého v roce 2006, který mě oslovil, zda bych mu nepomohl s přípravou a se zajištěním zázemí, aby se po nevydařeném angažmá v zahraničí dostal zpět mezi cyklistickou elitu. Myšlenka se mi zalíbila, slovo dalo slovo a čtyři roky v našem týmu působil a sbíral úspěchy. Tím největším byl titul vicemistra světa a celkové třetí místo ve světovém poháru. Troufnu si říci, že částečný podíl máme i na jeho loňském titulu mistra světa.

Jaroslav Kulhavý z týmu odešel, má jablonecký tým podobná želízka v ohni?

Tým, který je nyní v Jablonci, je nízkorozpočtový, přesto si dovolím tvrdit, že máme ve svých řadách velké cyklistické talenty, z nichž Jan Škarnitzl pojede na LOH do Londýna. Ale i ostatní členové sbírají ve svých kategoriích cenné úspěchy.

Jste tým, jenž působí v Jablonci, ale místní lidé o vás moc neví. Jaké je složení týmu?

Trenér je Karel Martínek, manažer jsem já, PR manažerka je Iva Pechoutová, mechanik Ondřej Zelený. Lídrem týmu je již zmiňovaný Jan Škarnitzl, mistr ČR pro rok 2012, jeho sestra Jitka, získala mistrovský titul v U23 pro rok 2012, Lukáš Sáblík, Jiří Friedl a Karolína Kalašová.

A další plány?

V případě, že nám budou sponzoři nadále nakloněni, uvažujeme o rozšíření členské základny o mladé talenty. Také bychom chtěli pořádat nějaké závody pro děti a spolu s primátorem Petrem Beitlem plánujeme letos cyklistickou vyjížďku na horských kolech, na které bychom představili reprezentanty jabloneckého klubu.

Vytvořeno 7.5.2012 11:15:34 | přečteno 3121x | Petr Vitvar
load