Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - prosinec 1911

Sto let - to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. prosince 1911, číslo 276, strana 5

První putovní schůze německo-brazilského sdružení se uskuteční 3. prosince od 14.00 hodin v Lučanech v hotelu „Kronprinz“ (Následník trůnu). Písemné i ústní dotazy o příbuzných v Brazílii svědomitě a bezplatně zodpoví pan Augustin Möller z Kunratic.

2. prosince 1911, číslo 277, strana 7

O sebevraždu se pokusil tkadlec Johann Marischka, 43 let starý, který byl zaměstnán v tkalcovně v Brandlu. Odpoledne ještě mluvil o svých úmyslech v hostinci, pak se vydal na paseckou stranu přehrady, kde vstoupil do vody. Upadl a těžce se zranil na hlavě. Zachránil ho hlídač Franz Johann Seidl ještě s jedním mužem. Příčinou zoufalého činu prý bylo propuštění z práce.

3. prosince 1911, číslo 278, strana 27

Kvůli hracím automatům a provozování zakázaných her stanulo před litoměřickým soudem 42 hostinských z Teplic a okolí. Automaty různých systémů instalovala liberecká automatová společnost. Podle znalců naděje na výhru spočívala částečně na šikovnosti hráčů, ale hlavně na náhodě. 31 hostinských bylo odsouzeno k pokutě 10 K, jedna hostinská zaplatila 20 K (za opakovaný přestupek), 10 bylo viny zproštěno.

8. prosince 1911, číslo 282, strana 7

Turecká konkurence staví v Damašku sklárnu na křišťálové i duté užitkové sklo. Plány jsou německého původu a také hlavními provozními techniky jsou Němci. Jedná se o pánvovou pec s 12 dílnami. Denní výkon má dosáhnout 3600 kg. Sklářský písek mají dopravovat z pouště za nepatrný peníz osli.

12. prosince 1911, číslo 284, strana 4

Nový rychlík Liberec - Vídeň nebude od 1. května 1912 stavět v Rychnově! První stanicí má být Turnov. To je bezohlednost. Město hodlá podniknout proti dráze energické kroky.

22. prosince 1911, číslo 293, strana 4

Policie varuje před dotěrnou vykladačkou karet, která tropí své rejdy v Jablonci a okolí. Cikánka uděluje své konzultace za 2 koruny a chlubí se, že umí hojit každou nemoc, přivést ženicha a vidět do budoucnosti.

24. prosince 1911, číslo 295, strana 6

Sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka se využívá již několik dní, nová sportovní dráha na Dobré Vodě je také ve výborném stavu. Ještě lepší podmínky jsou v Krkonoších: na Sněžce a hřebenech dosahuje sněhová pokrývka 1,5 metru.

31. prosince 1911, číslo 299, strana 4

Sněhová vichřice řádí na Šumavě - cesty jsou nesjízdné, vlaky jezdí se zpožděním. Sníh působí velké škody na lesních porostech.

31. prosince 1911, číslo 299, strana 5

Jablonecký Turnverein (Tělocvičný spolek) zve na maškarní ples na téma „Středověké maškary“, který se uskuteční 10. února. Ve výkladních skříních obchodů pánů Dresslera, Juppeho a Hollmana najdete různé návrhy kostýmů pro vaši inspiraci.

Christa Petrásková

Vytvořeno 1.12.2011 12:43:27 | přečteno 6044x | Petr Vitvar