Vánočně naladěná procházka

Janov nad Nisou - Trniště (1,5 km) - poutní místo (2 km) - Malinový vrch - Bedřichovské sedlo (5 km) - Česká chalupa (6,5 km) - Ježíškovy kameny - Strážní buk (8 km) - Lidové sady (celkem 9,5 km).

Během posledního letošního výletu si to namíříme za Ježíškem. Budeme-li mít štěstí, mohli bychom jej potkat u Ježíškových kamenů. Ale nepředbíhejme, nejdříve tam musíme dojít… Vyrazit můžeme z Janova nad Nisou, od zastávky MHD u hotelu Praha. Zde najdeme zelené značky a po nich se vydáme po vedlejší silnici, brzy ale odbočíme doleva strmě vzhůru na Vysoký hřeben. Po překročení další silnice vstoupí naše cesta do lesa a za stálého stoupání pokračuje ke skále Trniště. Z té býval dříve hezký rozhled, proto ji turisté již v roce 1891 opatřili schodištěm a zábradlím. Jenže dnes je přerostlá stromy, takže výhled nenabízí. Se skálou je spojena pověst o ukrytém pokladu: vypráví o matce s malým děckem, jež na Velký pátek našla skálu otevřenou, a v ní poklad. Vstoupila dovnitř, nabrala co se dalo, ale zapomněla na své děcko… Když si vzpomněla, byl již vchod zavřený a robě zůstalo v jejích útrobách. Vysvobozeno mohlo být zase až za rok, o příštích Velikonocích.

Vrátíme se na cestu a po ní zakrátko dorazíme k hotelu Murano. Tady najdeme odbočku ke křížové cestě, která nás přivede k zázračné studánce. Jednotlivé sloupy se zastaveními tady stojí od roku 1878. Od hotelu pokračujeme dál po zelených značkách, míjíme lyžařské vleky, projdeme kolem hotelu Weber a klesneme do Bedřichovského sedla (také sedlo Maliník). Sem se dá též dojít za pouhých 20 minut z konečné linky MHD č. 1 v Bedřichově, čímž můžeme vycházku zkrátit o 5 km a ušetřit si tak i většinu stoupání. Ze sedla půjdeme po červených značkách z kopce do Rudolfova a k restauraci Česká chalupa.

Z křižovatky cest a silnic pokračujeme do Lidových sadů. Asi po půl kilometru zahlédneme vpravo nad cestou nápadnou skálu, která patří do skupiny Ježíškových kamenů. Báje o ní vypráví, že se tu zastavila svatá rodina, jež prchala do Egypta (ve fantazii zdejších lidí přes Jizerské hory), aby Panna Maria mohla uvařit malému Ježíškovi kaši a vykoupat jej. K tomu jí měly posloužit prohlubně, kterým dnes říkáme skalní mísy. A že jste tu dnes Ježíška nezahlédli? Nic si z toho nedělejte, snad někdy příště…

Cesta dále klesá kolem Strážního buku do Lidových sadů. Zvolíme-li malou zacházku, můžeme se podívat, jak probíhají opravy známé Liberecké výšiny.

Otokar Simm

Vytvořeno 1.12.2011 12:43:41 | přečteno 2821x | Petr Vitvar
load