Šťastný život nedělají peníze

Úvodník

Vážení čtenáři,

už je to rok, co jste na tomto místě četli předvánoční promluvu nového starosty Jablonce. Nebyla tehdy čistě sváteční. Spíše popisovala vizi nového vedení města a varovala před důsledky krize. Rád bych dnes řekl, že situace je lepší, že těžký čas máme za sebou a všechna úsporná opatření, která jsme přijali, jsou zbytečná. Bohužel tomu tak není. To, čemu jsme dosud říkali krize, musíme přijmout za setrvalý stav. Rád ale konstatuji, že tento rok jsme zvládli a město dokáže hospodařit daleko úsporněji než bylo v minulosti zvykem.

Před vánočními svátky a koncem roku jsme zvyklí bilancovat. Prostoru na titulní stránce měsíčníku, který mi byl svěřen, chci využít k zavzpomínání na dřívější časy. Možnosti tehdy byly daleko omezenější a přesto jsme se dokázali radovat z maličkostí. Ta doba tu skutečně byla, jen se na ní rychle zapomnělo. Dnes je předvánoční čas spojen se shonem, vybíráním a sháněním dárků. Ženy se ke všem svým běžným povinnostem snaží napéci něco cukroví, vyzdobit domovy a připravit sváteční pohodu. Zdá se však, že všechen ten spěch a snaha stihnout nemožné vedou jen k tomu, že se Vánoce proměňují v jakýsi soubor úkolů, jenž je nutno splnit. Při pohledu na nákupní centra mám někdy dokonce dojem, že Vánocemi snad končí svět. Přitom ty nejlepší věci na Zemi jsou zadarmo.

Zkusme se tím letos řídit. Obdarujme se tím nejkrásnějším a nejpotřebnějším. Vnesme do našich domovů klid, pohodu a lásku, to, na co mnohdy v celoročním kolotoči pod tíhou pracovního vytížení nezbývá čas. Užijme si rodiny, přátel, vypravme se na výlet do kouzelného okolí našeho města. Vždyť my, Jablonečané, máme právě tu výhodu, že stačí sednout do autobusu MHD a za pár minut se ocitneme uprostřed jizerskohorského ticha. Využijme svátky také k odpočinku, relaxaci a načerpání nové síly, kterou budeme tolik potřebovat.

Zmínit je totiž třeba i to, co přijde, až sváteční dny pominou. Myslím, že rok 2012 nebude pro mnohé z nás jednoduchý. Jistě všichni pocítíme na svých rodinných rozpočtech zvýšení výdajů způsobené navýšením DPH, nárůst cen energií a v neposlední řadě i ekonomické důsledky spuštěných vládních reforem. To nebude snadné. Mně k tomu přibude ještě jedna starost, a to sestavit rozpočet města pro rok 2012. Vycházet musím z toho, že příjmy budou o 30 milionů korun nižší, než byly v letošním úsporném roce. Ve výčtu negativ, která nás mohou zasáhnout, bych mohl pokračovat. Dělat to ale nebudu.

Věřím, jsem dokonce přesvědčen, že se nám povede s nastraženými překážkami vypořádat a prožít krásný rok. Mějme na mysli, že to, co dělá život bohatým a šťastným, nejsou právě ony dlouze citované peníze. Přeji vám do nového roku hodně zdraví, štěstí, lásky, pohody a v neposlední řadě i dobré nálady.

Miloš Vele,
místostarosta

Vytvořeno 1.12.2011 12:42:32 | přečteno 1711x | Petr Vitvar
load