Motýlí louky

II. díl - Jak na to?

Rok se pomalu uzavírá a poslední podzimní barvy brzo zmizí pod sněhem. Pokud nepatříte mezi milovníky různých odstínů šedi, budou vám v nastávajícím ročním období všechny ztracené barvy asi trochu chybět. Jedním ze způsobů, jak zahnat občasný stesk po nich, může být například úvaha o založení květnaté motýlí louky, protože málokterá představa může asociovat více barev.

Hned na začátku bych chtěl zdůraznit, že velkou pomocí přírodě může být i docela malá květnatá loučka, pokud jich ve městě vznikne víc. Motýli je na svých cestách využívají jako čerpací stanice. Například tažný motýl babočka admirál urazí při své pouti z jihu Evropy do Jablonce i vzdálenost 2000 km. Bez možnosti průběžně doplňovat energii by k nám nedolétl.

Typickým obyvatelem květnatých luk admirál ale není. Jeho housenky se totiž živí kopřivami a dospělí motýli zejména nektarem bodláků. Podobně zaměřené jsou i naše další babočky. Například bodláková, kopřivová nebo paví oko. Kdo by tedy chtěl pomoci především babočkám, jež patří mezi naše největší a nejkrásnější motýly, může udělat dobrý skutek i bez vynaložení většího úsilí. Stačí, když nechá alespoň malý kus svojí zahrady v nějakém vlhkém koutě zarůst kopřivami a bodláky.

Pokud máte chuť a sílu udělat k oživení našich luk něco víc, můžete si pro inspiraci zajet na Frýdštejn. Ve stráni nad skalním hradem tam pan Igor Vícha založil opravdu velkou motýlí louku a pro zvídavé kolemjdoucí k ní navíc umístil i zajímavé informační panely.

Založení motýlí louky není nijak složité. Vymezenou plochu prostě zryjete a osejete směsí lučních bylin. Rytí je nutné, protože v konkurenci vzrostlých trav by vám z přímého osevu nic nového nevzešlo. Nemáte-li dost síly na rytí, můžete půdu na jeden rok pokrýt silnou vrstvou mulče - výsledek bude stejný. Semena lučních květin lze získat buď sběrem odkvetlých rostlin na loukách v okolí, nebo zakoupením hotové směsi. Pokud se rozhodnete směs koupit, udělejte si výlet za bylinářem Bohumilem Bradnou do Markvartic u Sobotky. Veškeré motýlí louky, které občané na území Českého ráje ve spolupráci se správou CHKO Český ráj založili, vzešly právě z jeho speciálních směsí. Na požádání vám namíchá směs semen ideální právě pro vaši lokalitu a také poradí jak často a kdy louku sekat, protože právě to je pro motýly a jejich housenky životně důležité.

Závěrem ještě zmíním některé okrasné rostliny do květinového záhonu, silně přitahující motýly: Komule (Buddleia), třapatka srstnatá, třapatkovka nachová, ostálka, levandule, aksamitník, rozchodníkovec, hvězdnice, bělotrn, talovín, vřesovec pleťový, šafrán, violka vonná, sasanka půvabná, zběhovec, popenec...

Bližší informace najdete například na webu www.plantanaturalis.com nebo www.ledioptera.cz

Milan Bajer
Ekocentrum JKIC, o. p. s

Vytvořeno 1.12.2011 12:43:33 | přečteno 4483x | Petr Vitvar
load