Ke zlepšení zákaznického servisu radnice přispěje i bývalá fara

Městský úřad v Jablonci chce zlepšit přístup ke svým návštěvníkům. V přízemí historické funkcionalistické radnice se chystá vybudovat moderní vstupní pracoviště. V něm by byla recepce, lidé by tam mohli vyřídit jednoduché agendy, maminky bez obav zaparkovat kočárek, prostor by byl snadno přístupný i pro vozíčkáře. Myšlenku na zřízení moderního vstupu umožnila probíhající rekonstrukce někdejší fary. V ní by mimo jiné našla nové útočiště Městská galerie My a turistické a informační centrum. Uvolněné prostory v radnici by tak mohly sloužit pro výše zmíněný zákaznický servis.
Vedení města se požadavkem využití parteru radnice pro odbavovací a informační terminál zabývá již více než deset let. O vylepšení dostupnosti služeb občanům se v minulosti snažil i bývalý tajemník Jiří Nesvadba. Dosud však scházelo řešení, kam následně umístit galerii a služby pro turisty.
„Považujeme za výhodné a logické soustředit kulturně-turistické aktivity do jednoho společného místa. Tím bude památník manželů Scheybalových, nebo-li bývalá fara a kostel sv. Anny,“ vysvětluje místostarosta Petr Vobořil. Od počátku roku město projednávalo změnu s Jabloneckým kulturním a informačním centrem a Městskou galerií MY. V srpnu upravený projekt schválil také poskytovatel dotace. „V památníku tak kromě stylizovaných zátiší či knihovny doktora Scheybala v horní patře, najde své místo i galerie. V přízemí pak centrum pro turisty s přístupem do Getsemanské zahrady,“ doplňuje místostarosta.
Dostupnější služby, větší bezpečnost úředníků
V pracovišti takzvaných rychlých služeb ve vstupní hale by fungovala podatelna, pokladna, část agend vnitřního infocentra. Lidé by se tam také dozvěděli, na koho se mají se svými záležitostmi obrátit a kde úředníky, které potřebují, najdou. „Také bychom odtud získali jakýsi vizuální přehled o tom, kdo do radnice přichází,“ poznamenává tajemník městského úřadu Marek Řeháček.
Radnice je v současné době, na rozdíl od úřadů v jiných městech, zcela volně přístupná. Lidé z ulice tam hledají zvláště v zimě útočiště, využívají toalety a bloudí mezi kancelářemi. Úředníci nikdy nevědí, kdo vezme za kliku jejich dveří. Své kanceláře musejí i během krátké nepřítomnosti úzkostlivě zamykat. Například v sousedním Liberci, jak na magistrátu, tak i na krajském úřadu, se lze do budovy dostat pouze na čipovou kartu nebo přes recepci.
Dispoziční změna využití bývalé fary, kterou již posvětil poskytovatel dotace i město, přestavbu zdraží na 31,5 milionu korun, přičemž dotace pokryje 23,5 milionů korun. Navýšení původního rozpočtu o zhruba tři miliony korun zaplatí město ze svých zdrojů. Investor stavby, Jablonecké kulturní a informační centrum (JKIC), hledá nyní ještě další zdroje, z nichž by se mohla financovat obnova bývalé farní a Getsemanské zahrady.
Obnova dražší než novostavba
Podle ředitele JKIC Romana Krále je rekonstrukce finančně náročnější než novostavba. „Spolu s projektem se musel provést stavebně-historický průzkum, ani ten neodhalil některé limity, nástrahy a možné komplikace při obnově domu,“ podotýká. Nikdo totiž nevěděl, jaká je kvalita základů, jak vypadá konstrukce pod podlahami a v podkroví, anebo jak budou v staré budově pracovat stropy. Musely se například provést statické zásahy, zpevnit základy, musel se snížit terén, aby do domu neprosakovala vlhkost. Dalším důvodem navýšení rozpočtu projektu jsou také investice do vybavení interiéru.
Historický dům, v němž od roku 1966 žili manželé Scheybalovi, je státem chráněná památka. Oba národopisci již během svého života vytvořili z bývalé fary neoficiální centrum umělecké tvorby, sběratelské a dokumentační činnosti. Po jejich smrti získalo faru město.
Ve faře bude po opravě turistické a informační centrum, památník manželů Scheybalových, galerie, spolková a víceúčelová místnost, místní depozitář a elektronická badatelna umožňující přístup k uloženým sbírkovým souborům. Do fary se dostanou i vozíčkáři. Rekonstrukce začala letos na jaře a skončit by měla v příštím roce.
Další informace o bývalé faře a rekonstrukci najdete na webu www.jablonec.com
(lau)