Historie výstav bižuterie v Jablonci nad Nisou (9. část)

Výstavy skla a porcelánu

Mezinárodní výstavy bižuterie, které na jabloneckém výstavišti probíhaly od roku 1965, se konaly ve tříletých intervalech. Od roku 1969 byly ve stejném rytmu pořádány výstavy spotřebního zboží Svět předmětů. V roce 1973 doplnila letní program výstaviště další mezinárodní akce - výstava skla a porcelánu. V několika následujících letech se pak všechny tři typy výstav pravidelně střídaly.

O náplni I. mezinárodní výstavy skla a porcelánu Jablonec '73 Noviny Jablonecka napsaly že: „dokumentuje tvůrčí výsledky a inovace ve výrobě skla a porcelánu a blahodárný vliv socialismu na rozvoj tohoto průmyslového odvětví“. Československou produkci na výstavě reprezentovaly podniky Průmyslu jablonecké bižuterie a dále Užitkové sklo Nový Bor, Sklounion Teplice, Tatrasklo Trnava, Karlovarský porcelán Stará Role, Průmysl technického skla Praha a Ústředí uměleckých řemesel Praha.

Československé výrobky slavily úspěch a mezinárodní jury je ocenila dvěma hlavními cenami a 13 medailemi. Ze zahraničních účastníků si tisk všímal především sovětské expozice, která se v úspěšnosti řadila hned za československou. Sovětské výrobky získaly jednu hlavní cenu a tři medaile. Zúčastnily se i další země socialistického tábora, Maďarsko a Polsko, ale rovněž země z druhé strany železné opony. Pro mnohé bude možná překvapením účast rakouské firmy s jizerskohorskými kořeny Tiroler Glashütte, která patřila Clausi J. Riedelovi. Získala jednu hlavní cenu a dvě medaile. Podobně jako na výstavách bižuterie, i zde se prezentovaly také výrobky uměleckoprůmyslových škol.

Ve stejném duchu se odehrály i II. a III. mezinárodní výstava skla a porcelánu v letech 1976 a 1979. Na přelomu 70. a 80. let byl zaběhnutý systém narušen. Další výstava skla a porcelánu, která připadala na rok 1982, se již neuskutečnila. Jen v Muzeu skla a bižuterie se konala výstava 270. let Harrachovské sklárny, jež představila aktuální produkci stále fungujícího podniku.

V polovině 80. let se sklo ještě naposledy do prostor jabloneckého výstaviště vrátilo, a to hned dvěma výstavami. V roce 1984 to byla velkoryse pojatá přehlídka současného sklářství s názvem Československé sklo 1984 a hned rok nato Výstava skla československých a zahraničních sklářských umělců. Jednalo se vlastně o přehlídku výsledků prvního mezinárodního sklářského sympozia, jež proběhlo v Novém Boru v roce 1982. Současně s výstavou probíhal v Novém Boru další ročník akce.

Jana Nová
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Vytvořeno 1.12.2011 12:43:20 | přečteno 2383x | Petr Vitvar
load