Radnice se vybarvuje do původní elegance

Jablonecká radnice se přeměňuje do původní podoby. Patrné to je při opravě oken, kterým se podle původního návrhu architekta Karla Wintera, vrací dvě barvy. Dubová okna jsou v tmavě lazurované přírodní úpravě dřeva a ostatní mají světlý krémový nátěr. Ten fasádě dává elegantní plasticitu.

Oprava oken přišla na necelé tři miliony korun, přičemž 1,2 milionu na ni přidalo ministerstvo kultury. Než se však podaří všechna repasovat, bude budova poněkud strakatá. V rozhovoru pro měsíčník to uvedl tajemník Marek Řeháček.

Co je hlavním důvodem opravy oken a jakou budou mít nakonec barvu?

Okna repasi nutně potřebovala, loupala se z nich barva, místy byl zcela vydrolený tmel, takže byl zázrak, že skleněné tabulky ještě nevypadly z rámu. Některá už bylo nebezpečné vůbec otevřít.

Po konzultacích s památkáři byl odhadnut odstín kdesi mezi barvou slonové kosti a vanilkovou.

Jsou radniční okna původní?

Až na výjimky ano. Jsou stará téměř 80 let. V reprezentačních a zasedacích prostorách jde o okna dubová, zbytek jsou okna z měkčích dřev. Prakticky nikdy nedošlo k jejich kompletní repasi, v minulosti se jen natírala, mnohdy i včetně kliček a táhel, což omezovalo jejich funkčnost.

Je známá doba, kdy okna získala červený nátěr?

Ty vznikly při změně barevnosti fasády v 80. letech 20. století; vypadá to, že okna byla natřena nejen odstínově, ale i materiálově shodnou barvou jako fasáda.

Jaký byl původní barevný design radnice?

Bohužel neexistují barevné fotografie z doby stavby, takže původní provedení jen odhadujeme ze sond, plánů a fotografií z pozdější doby. Budova měla barevně lehkou, světle žlutou, spíše pískovou fasádu se žulovými prvky; okna byla hnědá a bílá. Z dnešního pohledu se zdá, že díky barevnosti působila radnice původně velmi elegantně a stylově čistě. Lze jen doufat, že se při plánovaných rekonstrukcích fasády vrátíme k originální kráse.

(jn)

Vytvořeno 1.11.2011 9:48:23 | přečteno 1646x | Petr Vitvar
load