Historie výstav bižuterie v Jablonci nad Nisou (8. část)

Výstavy spotřebního zboží Svět předmětů

Když byla v roce 1965 nastartována tradice mezinárodních výstav bižuterie, které se pořádaly ve tříletých intervalech, vyvstala před organizátory otázka, jak využít prostory výstaviště v době mezi těmito akcemi. Uvažovalo se samozřejmě o výstavách, které by stávající program vhodně doplnily. V roce 1966 byla tak na jabloneckém výstavišti reprízována Celoslovenská výstava užitého umění a průmyslového výtvarnictví. Další výběr značně ovlivnila skutečnost, že jablonecké bižuterní výstavy byly již od svého počátku termínově i propagačně spojeny s Libereckými výstavními trhy. V roce 1967 proto mohli návštěvníci v Jablonci zhlédnout výstavu LVT - Jablonec '67, pro kterou byl speciálně vyčleněn sortiment skla, porcelánu, keramiky, svítidel, vánočních ozdob a bižuterie.

V období normalizace začal stát věnovat značnou pozornost spotřebnímu průmyslu a kvalitě spotřebního zboží. Rok 1969 byl vyhlášen Rokem jakosti a poprvé byla vypsána soutěž o dokonalý výrobek, v jejímž rámci se udělovala označení kvality CID (Czechoslovak Industrial Design). Na jabloneckém výstavišti v tomto roce proběhl první ročník mezinárodní výstavy spotřebního zboží Svět předmětů - Jablonec '69. Vystavovalo se zde sklo, keramika a porcelán, nábytek, bytový textil, osvětlovadla, hračky, vybavení domácnosti, nářadí, telekomunikační zařízení, reprodukční zařízení, optika, kancelářské potřeby, cestovní potřeby a architektonické prvky interiéru.

V následujících letech se tyto výstavy staly pevnou součástí programu jabloneckého výstaviště. V roce 1972 se uskutečnila výstava Svět předmětů zaměřená speciálně na problematiku bydlení. Návštěvníci v ní nalezli nábytek, bytové vybavení i návrhy koncepcí bydlení jako celku. Třetí mezinárodní výstava spotřebního zboží v roce 1975 měla podtitul Dítě a jeho svět a dobře zapadala do státní podpory populačního růstu v 70. letech. Vystavovaly se především hračky, ale také vybavení dětských pokojů, hudební nástroje, knihy, učební pomůcky a mnoho dalšího. Tématem čtvrtého ročníku Světa předmětů v roce 1978 byl volný čas. Exponátovou náplň tvořilo především sportovní vybavení, ale také například potřeby pro kutily, zahrádkáře atd. To však byla poslední výstava tohoto typu. Dalšího pokračovaní výstav spotřebního zboží se již návštěvníci jabloneckého výstaviště nedočkali.

Jana Nová
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Vytvořeno 1.11.2011 9:48:45 | přečteno 2508x | Petr Vitvar
load