Procházka sluneční soustavou

Harrachov, ČD - státní hranice - Orle (6 km) - Chatka Górzystów (11 km) - Rozdroże pod Cichą Równią (17 km) - Jakuszyce (20 km).

O vyhlášení „Jizerské oblasti tmavé oblohy“ v okolí Jizerky a Orle jste se mohli dočíst v článku Jizerská oblast tmavé oblohy v lednu 2010. V souvislosti s tím byly tehdy připraveny i další zajímavé záměry, z nichž většina se již stala skutečností. V Orle k nim patří model sluneční soustavy v měřítku jedna ku jedné miliardě a tzv. gnómon - kamenný sloupek, s jehož pomocí dokázali lidé již v dávných dobách určovat úhlovou výšku Slunce.

Slunce s gnómonem najdeme na prostranství před turistickou stanicí v osadě Orle. Na cestě směřující k Chatce Górzystów na Velké jizerské louce pak najdeme jednotlivé planety, které mají podobu kamenů s tabulkami. Je na nich uveden název planety, otvor symbolizující její velikost, a také sponzor, který na dobrou věc přispěl. Planety, které jsou k Slunci nejblíže, se nacházejí ještě v prostoru samotné osady. Další objevíme cestou, přičemž Neptun se nachází již blízko Chatky Górzystów. Můžeme si tak udělat představu o poměru vzdáleností mezi jednotlivými tělesy sluneční soustavy.

Náš výlet zahájíme na harrachovském nádraží, odkud dojdeme na státní hranici. Zde se můžeme vydat doleva či doprava, oběma směry nakonec dorazíme do Orle (pozor na rozcestích). Jak je psáno výše, právě tady se dá nastoupit poměrně dlouhá procházka sluneční soustavou. K Chatce Górzystów (občerstvení) je to z Orle 5 km.

Od „chatky“ bude nutné se zhruba 1,5 km vrátit stejnou cestou, po které jsme přišli, načež odbočíme po modrých značkách doleva. Tzv. Koňská stezka nás později přivede na vrstevnicovou silničku směřující na Rozcestí pod Tichou Rovní. Toto místo znají dobře zejména cyklisté a běžkaři, je však významnou křižovatkou i na pěších výletech. Do Jakuszyc doporučujeme odtud pokračovat po zelených značkách, cestou zvanou Górny Dukt Końskiej Jamy. Ačkoliv „dukt znamená v překladu průsek, jde v tomto případě o pohodlnou cestu, která nás dovede až do Jakuszyc. Odtud se můžeme vrátit domů vlakem.

Nabízí se též kratší varianta procházky sluneční soustavou. Vyrazíme-li do Orle od auta zaparkovaného na Jizerce, pak si výlet zkrátíme přibližně o 4 km. Z Velké jizerské louky nás však bude čekat stejná cesta zpět na Jizerku.

Doporučujeme 4. vydání mapy Jizerské hory, 1 : 25 000.

Otokar Simm

Vytvořeno 3.10.2011 10:05:40 | přečteno 2320x | Petr Vitvar
load