Přeměna bývalé fary na kulturní centrum 5

Památkáři zvažují, jaká barva bude slušet bývalé faře

Holubičí šeď neboli šedomodrá barva a odstíny zlatého okru nesla původní fasáda bývalé fary, kterou nyní město s pomocí evropských dotací proměňuje na kulturní centrum. Zjistili to památkáři odkrytím jednotlivých vrstev. Hlavním kritériem při volbě nové barvy fasády chráněného objektu bude snaha o zachování autentičnosti. Měsíčníku to řekl ředitel Jablonecké kulturního a informačního centra Roman Král.

„Naši předci byli mnohdy při volbě odstínu domu velmi odvážní. Jedním z důvodů pro to býval prostý fakt, že se dělalo jednoduše z toho, co zrovna bylo,“ vysvětlil. Památkáři spolu s investorem a stavbaři musí nyní najít optimální řešení, které bude funkční, trvanlivé, esteticky přijatelné a svým vzhledem navíc odpovídající historickému charakteru domu. Podle Krále je třeba vzít v úvahu změny v okolí bývalé fary a hlavně také časem se vyvíjející barevnost fasád. Například sousední kostel svaté Anny se kvůli nepříznivým vlivům počasí vybarvuje od žluté přes zelenou až do hněda. „Z těchto skutečností se snažíme při rekonstrukci fary poučit,“ podotkl Král s tím, že barva a kvalita provedení fasády je vždy na nové stavbě to nejviditelnější a nejsledovanější.

Přesný výběr odstínu bude podle něj vícestupňový. K připraveným vzorkům se vyjádří architekt, zástupci památkové péče i investor. Finální podobu barvy je možné posoudit až po vyzrání nové omítky. Použitá barva bude směsí minerálních pigmentů, které se používaly v minulosti, s příměsí moderních pojiv odolávajících jabloneckému podnebí.

Během prázdnin dokončili dělníci zpevňovací práce na základech objektu, které jsou velice důležité pro celou historickou budovu. Hloubkovým odkrytím základů pro odvodnění podloží a odlehčením vnitřního vybavení domu se začaly projevovat statické problémy. Pod odborným vedením statika se musely postupně zpevnit základy přednostně na severní straně. Nyní je tam chrání proti vlhkosti izolační vrstva. Rovněž v bývalé prádelně bylo třeba zpevnit vnitřní stěny. Fara už má nové rozvody topení, připravenou elektroinstalaci a přízemí chrání proti vlhkosti nově vybudované průduchy.

Proměna bývalé fary na kulturní centrum si vyžádá 26 milionů korun, z toho 92,5 procenta zaplatí EU.

(red)

Vytvořeno 3.10.2011 10:05:06 | přečteno 1934x | Petr Vitvar
load