Historie výstav bižuterie v Jablonci nad Nisou (7. část)

Osmdesátá léta a konec výstavní tradice

Mezinárodní výstava bižuterie Jablonec '80 se konala v roce významných společenských, hospodářských a politických událostí. Pamětníci si vzpomenou především na olympiádu v Moskvě nebo spartakiádu. Pořadatelé výstavy se však zaměřili především na 35. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou, plnění závěrů XV. sjezdu KSČ a také na podíl bižuterního průmyslu na výrobních a exportních úkolech.

Součástí instalace byla mimo jiné velká prosvětlená mapa světa znázorňující rozsah exportu československé bižuterie zprostředkovaný PZO Jablonex. Vyváželo se tehdy do 110 zemí světa a význam tohoto odvětví pro socialistické Československo byl dokladován těmito informacemi: „...za kilogram kovové kamenové bižuterie nakoupíme 175 kilogramů banánů nebo 16 kilogramů kávy nebo 30 kilogramů bavlny, za kilogram šatonů krystal 12 dovezeme 200 kilogramů citrónů... . Hlavním výstavním tématem byl ovšem vztah žena - móda - bižuterie.

U příležitosti VII. mezinárodní výstavy bižuterie v roce 1983 proběhly nové úpravy výstaviště, postavila se nová fontána u vstupu. Jinak se ovšem na podobě výstav mnoho nezměnilo. V zákulisí výstavních prostor se však začínalo pochybovat o efektivitě výstavních akcí.

Při následujícím ročníku došlo poprvé k narušení pravidelného tříletého cyklu. Další výstava se konala až v roce 1987. Pořadatelé se stále více zaměřovali na její odborné poslání. Společným motivem instalace byl tentokrát vesmírný prostor jakožto prostor mírové spolupráce.

Po ukončení byla výstava jako obvykle velmi kladně hodnocena a plánovalo se pokračování tradice v roce 1990. Tentokrát však veřejně zazněly i hlasy, které zcela realisticky konstatovaly minimální přínos výstav pro výrobu a vývoz bižuterie. Politická a společenská změna v roce 1989 tradici výstav jako společenských a kulturních akcí ukončila. Příprava plánované IX. mezinárodní výstavy bižuterie Jablonec '90 byla přerušena na základě rozhodnutí Výstavní komise ze dne 26. 1. 1990. Státní podnik Jablonecká bižuterie zanikl. Akce se měla přesunout na rok 1991, ale nakonec se uskutečnila pouze kontraktační výstava nově ustaveného Svazu výrobců bižuterie. Kontraktační výstavy se konaly ještě v několika následujících letech, ale nakonec zanikly. Tradice jabloneckých bižuterních výstav se tak přerušila.

Jana Nová
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Vytvořeno 3.10.2011 10:05:20 | přečteno 3098x | Petr Vitvar
load