Září - dveře památek dokořán

Úvodník

Září patří k nejhezčím měsícům v roce. Má v sobě trochu letního slunce i podzimní mlhy. Dny bývají ještě teplé a barvy zlátnou. Výletní místa po prázdninách osiří a nabízejí cestovatelům více soukromí. Škoda jenom, že se nám málokdy podaří všechny ty krásy vychutnat, protože září to je také začátek školního roku. A ten s sebou nese návrat k povinnostem. V práci často doháníme, co jsme o prázdninách nestihli kvůli dovoleným. Kolotoč starostí se zase roztáčí. Přesto by byla škoda nedopřát si alespoň pár pěkných dnů, kdy můžeme vydechnout a užít si je, ať už sami nebo se svými přáteli či rodinou. Ještě zbývá rozhodnout, kam vyrazit. V září je u nás v Jablonci z čeho vybírat. Možná je to tím, že říjen dokáže překvapit sněhovou nadílkou, a tak je září poslední nadějí na programy pod širým nebem.

V této souvislosti bych rád zmínil Jablonecké podzimní slavnosti. Na letní scéně Eurocentra vystoupí řada místních umělců i hosté. Bude se tančit, zpívat, hrát divadlo - vše pro diváky zdarma. Program začíná v pátek 23. září v 10.00 hodin, pokračovat bude v sobotu 24. září až do 18.00 hodin.

V sobotu 17. září si v Jablonci nad Nisou připomeneme Den evropského dědictví. Je to zvláštní příležitost, kdy ožívají místa, kudy kráčela historie. Návštěvníkům se otevírají dveře kostelů, muzeí, galerií, zákulisí divadel nebo zázemí technických památek a staveb, jako je štola pod hrází jablonecké přehrady. Přehrada je cennou součástí našeho města z hlediska bezpečnosti i trávení volného času. Duchem je stále mladá, dalo by se říct, i když letos slaví už 100 let od svého dokončení! Při pohledu na toto dílo mě napadá přání, aby i naše generace dokázala tak nadčasově budovat a rozvíjet město.

A také abychom se uměli o odkaz našich předků starat. Péče o památky je finančně velmi nákladná. Kvalitně opravit starý dům je většinou mnohem dražší než postavit nový, ale přesto naší snahou by mělo být to nejcennější zachránit. Dobrým příkladem může být bývalá fara u kostela svaté Anny. Nejstarší jablonecký dům bude žít novým životem hlavně díky dotaci Evropské unie. Letos jeho dveře zůstanou pro návštěvníky ještě uzavřené, ale věřím, že při oslavách Dne evropského dědictví v roce 2012 už bude novou chloubou města.

Hezký konec léta přeje všem Jablonečanům

Petr Vobořil,
místostarosta města