Výlet se vzduchem pod botami

Jonsdorf - Gondelfahrt - Nonnefelsen - výletní restaurace s vyhlídkou - Zigeunerstuben - Jonsdorf. Celkem cca 4 km, zajištěná cesta 1 - 2 hodiny (dle počtu a zdatnosti účastníků).

Za česko-německou hranicí navazuje na naši CHKO Lužické hory Přírodní park Žitavské hory. V srdci rozmanité přírody se nacházejí i dvě lázeňská městečka - Kurort Jonsdorf a Oybin. Přijměte pozvání do prvního z nich.

Pohledná obec s necelými 1700 obyvateli nás přivítá čistým prostředím a upravenými domy i zahrádkami. Čeká nás zde i řada turistických zajímavostí, jako například „motýlí dům s tropickými motýly a rostlinami, park s ptačími voliérami, lesní divadlo, a od roku 1994 i „zajištěná cesta - ocelovými lany a dalšími pomůckami zabezpečená trasa labyrintem skal Nonnefelsen (Jeptišky). A právě ta je tentokrát naším cílem.

Začíná jen 400 metrů jihozápadně od jezírka s půjčovnou lodiček a restaurací Gondelteich. Nezaparkujeme-li na placeném parkovišti poblíž, dojdeme sem z centra za necelou půlhodinku. Nástup na stinném lesním místě je označen informační tabulí, z níž se dovíme, že průstup je zakázán za deště a za mokra (pod hrozbou pokuty), a že cesta je uzavřená v zimním období.

Hned na nástupu nás čeká strmý žebřík a přechod do žlábku s kramlemi a dříky. Po překonání prvních srázů se před námi objeví sedmimetrová visutá lávka. Výše pak stoupáme snadnějším žlabem, který nás přivede k třicetimetrovému vzdušnému traverzu.

Klíčovým místem celé cesty je však převislý výšvih v horní části cesty. Ten vyžaduje sílu i trochu obratnosti při přepínání zajišťovacích smyček a karabin. Pak již brzy dolezeme na hřeben, kde najdeme vrcholovou schránku s knížkou, v níž můžeme zvěčnit náš hrdinský výkon. Na závěr nás ještě čeká sestup svislou stěnkou, načež již brzy najdeme pevnou půdu pod nohama. A co víc, jen pár desítek metrů nás dělí od nádvoří horské restaurace „Nonnenfelsen . Nachází se tu i snadno dostupná vyhlídková plošina, z níž se rozhlíželi i dva saští králové - Friedrich August (1850) a Albert (1888). Jejich návštěvu připomínají pamětní desky.

Pro přechod zajištěné cesty s mnoha vzdušnými pasážemi je třeba se vybavit sedacím úvazkem se smyčkami a karabinami a vhodnou obuví. Její obtížnost je střední a v doprovodu dospělé osoby ji mohou absolvovat i zdatné děti.

Sestup do Jonsdorfu je již snadný. Jeden z nejhezčích vede skrze průrvu zvanou Zigeunerstuben (Cikánské světnice).

K cestě vlakem lze využít např. jízdenku Libnet+ za 320 Kč, na kterou může cestovat v kterýkoliv den až 5 osob bez rozdílu věku. Jízdenka platí i pro parní vláček do Jonsdorfu či Oybina. Od žitavského nádraží se dá do Jonsdorfu dojet i levnějším autobusem.

Otokar Simm

Vytvořeno 1.9.2011 10:28:31 | přečteno 2607x | Petr Vitvar
load