Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - září 1911

Sto let - to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

5. září 1911, číslo 203, strana 5

Zoufalý čin majitele hotelu Radnice v Horních Lučanech. Při zničujícím požáru svého hotelu se pětadvacetiletý majitel Karl Georg Keller vrhl do plamenů a uhořel.

6. září 1911, číslo 204, strana 4

Nespokojený pasažér lokální železniční tratě Liberec - Jablonec n. N. - Tanvald píše: Minulou neděli jsem jel večerním vlakem z Tanvaldu do Jablonce. Nával byl tak velký, že muselo být vypraveno 17 vagonů. Délka peronů v malých stanicích je však určena maximálně pro 12 vagonů, takže vystupujícím nezbylo, než obtížně zdolávat železniční náspy. Neměl by se snad do jízdního řádu zařadit další večerní vlak? Nemluvím o čistotě vagonů - a ve dvou vagonech nesvítilo světlo.

13. září 1911, číslo 209, strana 4

Balon, který minulou neděli přeletěl Jablonec a Kokonín, přistál na poli v obci Smrčí na Turnovsku. Startoval v Berlíně a z gondoly po hladkém přistání vystoupili čtyři muži. Mezi vzduchoplavci a místními lidmi se pak strhla prudká hádka kvůli úhradě 65 korun za údajně způsobenou škodu.

15. září 1911, číslo 211, strana 3

Dlouhotrvající sucho sužuje Jablonecko. Dodávka vody z městského vodovodu se omezí na šest hodin denně. Až do odvolání poteče voda vždy jen od 6.00 hodin ráno do 12.00 hodin. Ve městě je okolo 1700 studní. Obyvatelstvo se vyzývá k jejich opravám, vyčištění a uvedení do provozu. Studnaři prý ještě nikdy neměli tak dobrou sezónu.

17. září 1911, číslo 213, strana 4

Plánuje se otevření kurzu češtiny pro úředníky. Začne v polovině října a bude trvat do května 1912. Konat se bude v obchodní akademii, učit bude pravděpodobně pan profesor Gustav Fleischmann.

24. září 1911, číslo 219, strana 25

Byl zaznamenán pokus o zavlečení jabloneckého průmyslu do Japonska. Do jedné místní firmy přišel zdánlivě nevinný dopis japonského učitele vysoké školy obchodní. Pisatel žádal pro účely výuky o kolekce vzorků. Firma zdvořile odmítla jeho přání vyhovět.

28. září 1911, číslo 222, strana 5

Brusička Marie Langová z Rychnova našla na své zahradě dva kusy dříví opatřeny zátkami, uvnitř byl střelný prach. Stejného dne přiložil pan Adolf Hübel do kamen podobný kus dřeva, který našel na svém dvoře. Došlo k explozi, která rozmetala kamna. Z nastražení dříví je podezřelý kamnář Ernst Lang, který je ve sporu se svou ženou a již několikrát ji ohrozil.

30. září 1911, číslo 224, strana 5

Václavské posvícení v Rychnově se vydařilo. Sešlo se mnoho obyvatel místních i ze sousedních obcí, aby si nakoupili věci na zimu i pro denní spotřebu. O zábavu se postaraly houpačky, poníci, veslovací kolotoč, v hostincích bavili hosty zpěváci a komici. Nepříjemná byla hojná účast žebráků a invalidů s flašinety, kteří obtěžovali návštěvníky na každém kroku.

30. září 1911, číslo 224, strana 6

Anglické rejdařství White Line Star spustilo na moře svůj druhý obří parník Titanic. Je 270 metrů dlouhý a 28,5 metrů široký. Může nést až 5000 pasažérů a 800 lidí posádky. Obsahuje mj. zahradní restauraci s exotickými rostlinami, dětské hrací koutky, jízdárnu, plovárnu, butiky s luxusním zbožím, bruslařskou dráhu, tělocvičnu, bazén s rybami pro sportovní rybáře, taneční sál a zahradu.

Christa Petrásková

Vytvořeno 1.9.2011 10:28:20 | přečteno 5407x | Petr Vitvar