Jablonec bude hostit nejlepší trampolinisty světa

Nejlepší trampolinisty světa bude hostit na přelomu září a října městská hala. Uskuteční se v ní mimořádně důležitý závod Světového poháru ve skocích na trampolíně. Pořadatelé počítají s účastí předních světových závodníků i synchronních párů, s olympijskými vítězi i mistry světa. „Jablonecký závod je totiž předposledním ze série závodů světového poháru a hlavně jedním z posledních mezinárodních závodů před mistrovstvím světa,“ řekl Vladimír Zeman z České gymnastické federace.

Závody Světového poháru ve skocích na trampolíně se v Česku uskutečnily celkem čtyřikrát, poprvé v roce 1994 v Mladé Boleslavi a naposledy v roce 2003 v Praze. „Pro Jablonec jsme se rozhodli po dobré zkušenosti s pořádáním soutěží v minulých letech, poznamenal Zeman. Město uspořádání soutěže podpořilo.

Závod se skládá ze soutěží žen jednotlivkyň, mužů jednotlivců a atraktivních soutěží synchronních dvojic žen a mužů. Ve všech kategoriích nejprve proběhne kvalifikační kolo, povinná a volná sestava, a potom finále, do něhož postoupí jen osm nejlepších.

Závodu v Jablonci se zúčastní družstva z 20 zemí ze 4 kontinentů. Česko bude reprezentovat osm gymnastů, čtyři muži a čtyři ženy. Hlavní pozornost se bude upírat k Zitě Frydrychové z Liberce. Ta je totiž největší českou nadějí pro kvalifikaci na Olympijské hry 2012 v Londýně. „Po svém přechodu do mezinárodních soutěží dospělých v roce 2010 doslova zářila v závodech světového poháru. V závodě v Belgii obsadila fantastické třetí místo, řekl Vladimír Zeman. V závodě dvojic s ní bude skákat Petra Anýžová z Prahy. Obě sportovkyně byly vloni šesté nejlepší v Evropě a ve světové soutěži obsadily 13. místo.

Skoky na trampolíně jsou mladou, dynamickou a divácky atraktivní součástí gymnastických sportů. Od roku 2000 jsou soutěže jednotlivců zařazeny do programu Letních olympijských her. Soutěže synchronních dvojic jsou součástí světových her. Česká republika měla své zastoupení v soutěžích ve skocích na trampolíně na olympiádách v roce 2000 a 2008.

Ambice vybojovat kvalifikaci na olympiádu Londýně, kde bude startovat pouze 16 nejlepších žen a 16 nejlepších mužů z celého světa, mají podle Zemana jak devatenáctiletá Frydrychová, tak Anýžová, ale i Martin Pelc nebo Naim Ashhab z Prahy. Tito gymnasté mají šanci se podívat v roce 2013 na Světové hry v Kolumbii, kde se utká jen 12 nejlepších jednotlivců a párů.

Program závodu světového poháru 2011 v České republice

28. - 29. 9. (středa a čtvrtek)

  • tréninky

30. 9. (pátek)

  • tréninky, kvalifikace
  • synchronní dvojice (dopoledne)
  • jednotlivci (odpoledne)

1. 10. (sobota)

  • finále

(lau)

Vytvořeno 1.9.2011 10:28:03 | přečteno 2386x | Petr Vitvar
load