Užijme si léto u přehrady

Úvodník

My Jablonečané, co nám není Jablonec lhostejný, cítíme, že jsou místa, která k městu zkrátka patří. Jedním z nich je, zvlášť teď v létě, mšenská přehrada. Dalším takovým je budova bývalé dětské nemocnice v Bezručově ulici. Před nedávnem jsem předložil zastupitelstvu návrh na její zpětný odkup a zastupitelé ho schválili. Souvisí to se stárnutím populace, o kterém nestačí jen mluvit, ale je třeba se na něj připravit.

Rád bych, aby se tento dům se zahradou v atraktivním místě přebudoval na byty zvláštního určení - tak se totiž říká bytům s poskytovanou pečovatelskou službou.

Takových bytů má dnes skoro padesátitisícový Jablonec přesně 243. Až na Dům s pečovatelskou službou v Novoveské ulici, který byl vybudován v roce 1995, jsou všechny ostatní ve staré zástavbě a vyžadují v mnohých případech velké a drahé opravy.

Moderní byty, které chceme postavit v Bezručově ulici, by splňovaly veškerý standard seniorského bydlení. Samozřejmě včetně bezbariérovosti a dostupnosti potřebné péče. Mohlo by jich být 27 až 33. V rekonstruovaných prostorách by bylo místo i na rehabilitační místnost, masérnu, jídelny, klubovny, sociální zázemí, prádelnu, mandlovnu a prostory pro personál. U budovy je velký pozemek, který by v budoucnu umožnil objekt rozšířit.
Z první studie proveditelnosti vyplývá, že přebudování budovy, která dříve sloužila jako dětská nemocnice, je kvůli podobnosti využití velmi výhodné. Přesto jsem pečlivě posoudil i druhou stránku věci. Ano, financování stavby. Uvědomuji si, že pustit se do tak velkého projektu nebude jednoduché. Prvotní cenové odhady na rekonstrukci se totiž pohybují okolo 70 milionů korun. Stavbu proto budeme moci zrealizovat jen s pomoci dotací.

Další důležitou informací, kterou chci zmínit, je časová osa, jak budou nyní jednotlivé kroky postupovat. Do 15. července podepíšeme smlouvu o výkupu objektu, pak bude následovat zpracování projektové dokumentace. Celý investiční záměr předložím zastupitelům v září 2011. Do konce roku by měla být hotová dokumentace ke stavebnímu povolení a potom bude následovat realizace. Termín dokončení zatím nechávám otevřený, protože je nutné mít zajištěné financování. Vlastní představu si ale přeci jen dovolím sdělit, chtěl bych kolaudaci do konce roku 2013.

Co dodat na konec, anebo vlastně na začátek? My Jablonečané, co nám není Jablonec lhostejný, nechceme, aby se z budovy stalo jakési chátrající ghetto. Je určitě dobrá vize, že budova v Bezručově ulici tu zůstane, opraví se a bude sloužit k něčemu potřebnému a smysluplnému.

Přeji všem hezké slunečné léto.

Miloš Vele,
místostarosta pro finance