Přeměna bývalé fary na kulturní centrum 3

Červen byl na bývalé faře, která se díky evropské a státní dotaci přemění v městské kulturní centrum, v režii archeologů. „Prováděli sondy podél základů a při své práci odhalili řadu cenných nálezů,“ řekl ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra Roman Král.

Archeologové podle něj objevili například staré kanalizační kamenné šachty nebo původní kamenné ostění zazděných dveří na západní straně, které sloužily jako vchod do chléva. V interiéru přízemí pod dřevěnou podlahou pak našli původní základy barokních kachlových kamen a v sousední místnosti, takzvané černé kuchyni, zachované topeniště. Další cenný objev byl podle archeologa libereckého muzea Petra Brestovanského ukrytý ve sklípku. Pod zeminou, kterou badatelé odkryli, se po celé ploše objevila téměř neporušená původní cihlová dlažba. V prvním patře, rovněž po rozebrání dřevěné podlahy, byl nalezen dlouhý, hluboký prostor s klenbou. Čemu sloužil, je zatím tajemstvím.

S novými objevy nyní pracuje architekt Libor Sommer. „Snaží se začlenit nálezy do svého již schváleného projektu. Zajímavosti, u kterých se to nepodaří, budou za odborného dohledu zakonzervovány a znovu zakryty,“ dodal Král.

Fara pochází z roku 1794. Vznikla podle stavebních plánů Josefa Arnolfa na místě původní fary z roku 1737. Dům, jenž se nachází přesně deset sáhů od hlavní vstupní věže kostela sv. Anny, postavili tehdy dělníci během zhruba čtyř měsíců.

Historický objekt, v němž od roku 1966 žili manželé Scheybalovi, je státem chráněná památka. Oba národopisci z bývalé fary vytvořili již během svého života neoficiální centrum umělecké tvorby, sběratelské a dokumentační činnosti. Po jejich smrti získalo faru od státu město. Obnova, o níž se stará Jablonecké kulturní a informační centrum, přijde na 26 milionů korun a z 92,5 procent ji zaplatí Evropská unie a stát.

Ve faře bude po opravě turistické a informační centrum, památník manželů Scheybalových, galerie, spolková a víceúčelová místnost, místní depozitář a elektronická badatelna umožňující přístup k uloženým sbírkovým souborům. Do fary se dostanou i vozíčkáři.

(red)

Další informace

Vytvořeno 13.7.2011 17:03:06 | přečteno 2613x | Petr Vitvar
load