Od kojenců k seniorům

Kojenci, batolata, děti a pak i senioři. Takový bude zřejmě osud bývalé nemocnice v Bezručově ulici v Jablonci, o jejíž historii se s vámi chci podělit. Její minulost mi pomohl osvětlit místní pamětník Václav Vostřák.

Krátce před rokem 1930 již nevyhovoval svému účelu původní kojenecký ústav spojený s porodnicí, kterou využívala chudší vrstva obyvatelstva. Nacházel se v objektu, jež pro tyto účely daroval městský zastupitel Konrad Jäger. Dům stál v ulici Glasschleiferstrasse (dle historické mapy dnes také ulice Petra Bezruče). Nedostatečnost zařízení vedla k rozhodnutí postavit nový kojenecký ústav, respektive dětský domov pro kojence a batolata a také porodnici, která nebude sloužit už jen Jablonci, ale i pro potřeby širšího okolí.

Některé historické prameny uváděly, že autorem projektu byl architekt Robert Hemmrich. Mimochodem letos slavíme 140. výročí jeho narození. Později se ale ukázalo, že skutečným autorem projektu byl Josef Ulbrich.

Nový objekt byl zkolaudován 26. října 1931. Jako porodnice se využíval až do šedesátých let minulého století. Později se z budovy stala dětská nemocnice, kterou si již mnozí z nás pamatují.

Jablonec má moderní nemocnici a dětské oddělení je jeho součástí. Budovu po bývalé dětské nemocnici prodalo zastupitelstvo v roce 2005 společnosti Bezručova investiční, a. s. se sídlem v Praze. Ta ji chtěla přebudovat na seniorské rezidence hotelového typu. Později od projektu ustoupila a v roce 2008 žádala zastupitelstvo o možnost objekt zrekonstruovat na byty.

Zároveň firma chtěla prodloužit termín dokončení výstavby do konce roku 2010. Prodloužit termín pak chtěl i právní nástupce investora, akciová společnost Jardin Property. Nakonec ale i ona od svého záměru ustoupila. Nyní od ní chce město bývalou nemocnici vykoupit zpět do svého majetku a nechat přestavět na byty pro seniory.

Miloš Vele

Vytvořeno 13.7.2011 16:43:12 | přečteno 2951x | Petr Vitvar
load