Dotace vylepšily první bytové domy

Evropské a státní dotace pomohly rekonstruovat v Jablonci nad Nisou první bytové domy. Všechny se nacházejí ve staré panelové zástavbě v lokalitě Žižkův Vrch a okolí, kterou se město snaží od roku 2009 v rámci Integrovaného plánu rozvoje města modernizovat. „Byla to první výzva na rekonstrukce domů, o podporu se mohly ucházet fyzické i právnické osoby,“ uvedla vedoucí oddělení dotací Městského úřadu v Jablonci Iveta Habadová. Přihlásilo se celkem sedm žadatelů a tři z nich uspěli.
Město dalo novou tvář komplexu bytových domů v ulici Řetízková, Na Kopci a Skřivánčí, dříve takzvaný Dům hrůzy. Stavbaři tam od dubna do září 2010 vyměnili okna, dveře a částečně zateplili fasádu. Vyřešili také nové vstupy do objektu, upravili sklepy, společné prostory a střechu. V domě jsou nové podlahy, elektroinstalace a vzduchotechnika. Celkové náklady na opravu činily 9,2 milionu korun, z toho dotace byla 2,9 milionu korun.
Rekonstrukci dalšího domu realizovalo Společenství vlastníků jednotek v ulici Budovatelů 19. Dům vykazoval před rekonstrukcí vysoké tepelné ztráty, které se díky modernizaci snížily o 45 procent. „Většina lidí také dostala po zimě zpět přeplatky za teplo, a nebyly to malé částky,“ pochvaluje si zástupce Společenství vlastnictví jednotek (SVJ) Michal Bursa.
Nejtěžší bylo podle něj nájemníky nadchnout a přesvědčit, aby pro projekt zvedli ruku. Znamenalo to pro ně totiž hlavně vyšší platby záloh na fond oprav. V domě je 60 bytů a lidé tam platí do fondu měsíčně za jeden metr čtvereční obytné plochy 30 korun. Pro rodiny v třípokojových bytech to znamená zhruba 2000 korun. „Museli jsme si půjčit i na vypracování projektu, různé posudky a doplacení rekonstrukce,“ dodal Bursa s tím, že nájemníci budou vylepšení bytového domu splácet 20 let.
Společenství vlastníků si pochvaluje spolupráci s městem, které jim radilo, jak postupovat. „Jejich zástupci museli být aktivní, aby zvládli tu obrovskou administrativní a někdy i psychickou zátěž,“ přiznal místostarosta Petr Tulpa.
V domě v ulici Budovatelů se vloni od léta do Vánoc zateplila střecha i obvodový plášť panelového domu. Netěsná stará dřevěná okna nahradila plastová, stavební firma vyměnila také lodžie, opravila vchod a vymalovala společné prostory. „Bohužel si toho všichni neváží a už to tam je znovu špinavé od psů,“ zlobí se Bursa. Na fasádě domu jsou umístěny budky pro rorýse. Celkové náklady rekonstrukce činily 16,7 milionu korun, z toho dotace 6,6 milionu korun.
Třetí úspěšný projekt je panelový dům v Liberecké 47. Také v tomto případě získalo dotace společenství vlastníků. Oprava začala vloni v červenci a skončila letos v květnu. Dům se při ní zateplil a vylepšil podobně jako předcházející objekty. Součástí projektu byla i výměna výtahu a vybudování bezbariérového vstupu do domu. Renovace domu přišla na sedm milionů korun, z toho dotace činila 2,8 milionu korun.
(ih)