Věk a aktivita se nevylučují

Úvodník

Milí Jablonečané,

je červen a skoro všem se hlavou honí myšlenky na prázdniny a dovolenou. Nečinnost a nicnedělání se však netýkají jabloneckých seniorů. Ti jsou mimořádně aktivní a před nedávnem dokonce založili Radu starších. Ptáte se, co to je? Je to sdružení různých seniorských klubů, které vzniklo pod patronací Centra sociálních služeb. Jedná se v podstatě o poradní sbor starších, jenž se bude podílet na veřejném životě ve městě. Jeho cílem je hledat partnerství se všemi, kdo vyvíjejí občanské aktivity a myslí na životní potřeby seniorů.

Lidé v důchodu se brání tomu zůstat stát stranou, nehledají jen zábavu nebo rozptýlení. Přejí si zůstat aktivní, být informovaní o všem dění a jsou ochotní se kvůli tomu i vzdělávat. Vím to dobře, protože jsem je jako lektor učil základům práce s počítačem. Jejich zájem byl pro mě potěšitelný.
Osobně se mi líbí, že i v tomto případě platí: je lepší něco dělat, než jen sedět a kritizovat. Postarat se sám o sebe, mít radost z vlastních aktivit a drobných úspěchů je rozhodně příjemnější, než se mučit myšlenkami o promarněných letech. Říká se: pomoz si a bude ti pomoženo. Senioři našli podporu v prorodinné politice města. To jim poskytlo potřebné zázemí ve spolkovém domě i nepatrnou finanční podporu. Nebyla to však pomoc zcela nezištná, dobře si totiž uvědomujeme, že aktivita a také zkušenosti a znalosti seniorů se mohou někdy hodit. Sympatická a možná nejcennější je skutečnost, že se penzisté dokázali domluvit mezi sebou navzájem. Neřešili klasické my a oni a vznikem Rady starších jasně ukázali, že kluby seniorů či svazy důchodců sice samostatně existují, ale zároveň jsou ochotné vzájemně si pomáhat, spolupracovat nebo hledat formy využití volného času.

Vedle těchto optimistických témat chtějí senioři otevřít i hlubší společenské problémy a některá tabu. Jedním z nich je třeba rostoucí počet případů fyzického i psychického násilí páchaného na seniorech. Mnohdy jsou to přitom jejich vlastní rodiny, které oddanost a důvěru starých lidí zneužívají. Město a Centrum sociálních služeb v Jablonci nad Nisou chtějí spolu s Radou starších na tyto jevy alespoň poukázat.

Malým poděkováním seniorům za jejich aktivity bude koncert slavných operetních melodií, který jsme pro ně spolu s jabloneckým a libereckým divadlem připravili. Uskuteční se jako součást kampaně proti zvýšenému násilí na seniorech 14. června od 15.00 hodin v Městském divadle v Jablonci nad Nisou.

Těším se tam s vámi všemi na viděnou. Ostatním přeji příjemné léto.

Petr Tulpa,
místostarosta pro humanitní oblast

Vytvořeno 1.6.2011 14:50:13 | přečteno 1864x | Petr Vitvar
load