Putování za sv. Starostou

Jestřebí, ČD - Jestřebí obec, hrad (2 km) - Dlouhý hřeben - Borek - kostel sv. Barbory (8 km) - sv. Starosta - Mnichovská průrva - zpět ke kostelu (9 km) - Zahrádky (10 km) - Karba (11 km) - Zahrádky, železniční stanice (12 km). Prodloužená varianta údolím Peklo 18 km.

Po přečtení nadpisu si někdo může říct: „Co je tohle za nesmysl, copak je nějaký starosta svatý?“ Avšak skutečnost je ještě překvapivější - nešlo o muže, ale o ženu - svatou Starostu! Ta si dle legendy vymodlila vlastní zohavení, když si proti své vůli měla vzít za muže pohana. Její modlitby byly vyslyšeny a krásné dívce narostl přes noc plnovous… Za to ji její otec dal v královských šatech ukřižovat. A takto bývá i zobrazována. Častěji narazíme na její obrazy či sochy v západní Evropě, ale i u nás je ojediněle najdeme. Tak například na pražské Loretě nebo ve filmaři oblíbeném Vesci u Sobotky. Fráňa Šrámek ji vtipně zakomponoval do svých veršů:

Často jsem ve Vesci postál
u svaté Starosty,
to je ta nešťastná svatá,
co vousy jí narostly.
By se mužům znelíbila
ty vousy prý si vymodlila.
Řekli byste, nenarostou,
vidíte, a narostly.

Jedno z nejhezčích zpodobnění svaté Starosty v českých zemích najdeme na Českolipsku, poblíž Zahrádek. A právě sem směřuje náš červnový výlet. Na cestu se vydáme od vlakové zastávky Jestřebí, odkud nás žluté značky přivedou do stejnojmenné obce s hradní zříceninou. Charakteristický tvar hradu byl zničen v roce 2009, kdy došlo ke zřícení mnohatunového bloku i s posledním kusem cimbuří. Zajímavý je výstup na spodní nádvoří, kam dojdeme po schodišti vedeném někdejší studnou.

V Jestřebí překročíme hlavní silnici a po červených značkách pokračujeme na Dlouhý hřeben. Odbočení k vyhlídce můžeme klidně vynechat, stejně z ní nic neuvidíme… Později projdeme osadou Borek, načež brzy dorazíme k baroknímu kostelu sv. Barbory. Je jediným pozůstatkem vsi Mnichova, která zanikla za třicetileté války. Od kostela nás krátká odbočka zavede k soše sv. Starosty z r. 1705. Blízko odtud se nachází i zajímavá Mnichovská průrva - umělý kanál vytesaný do pískovce již za vlády Karla IV. (dnes pod rušnou hlavní silnicí).

Po prohlídce zajímavostí se vrátíme ke sv. Barboře, odkud nás značky povedou do Zahrádek. Zámek byl bohužel v lednu 2003 značně poškozen požárem, z jehož následků se dosud nevzpamatoval. Po prohlídce pokračujeme zámeckou zahradou údolím Robečského potoka (železniční viadukt z r. 1897, technická památka) do malebné vsi Karba. Zdejší roubené chalupy jsou jakoby srostlé s okolními skalami. Osada leží na vstupu do údolí Peklo. Zde se můžeme rozhodnout buď pro cestu k blízké žel. stanici Zahrádky, nebo pro pokračování romantickým pekelským údolím do České Lípy. Tím si ovšem výlet prodloužíme o dalších 7 km.

Doporučujeme mapu KČT č. 15, Máchův kraj. Kdo se chce dozvědět více o sv. Starostě, může navštívit www.jesen.cz/clanek3.html, odkud je převzata i Šrámkova báseň.

Otokar Simm

Vytvořeno 1.6.2011 14:51:10 | přečteno 2463x | Petr Vitvar
load