Jablonec ochrání před povodněmi nová štola

Povodí Labe ve spolupráci s jabloneckou radnicí připravují výstavbu podzemní štoly za zhruba půl miliardy korun. Kdyby přišla velká voda, zabránila by povodním na Lužické a Bílé Nise a ochránila by majetek za miliardu korun. Finančně půjde o nejnáročnější protipovodňové opatření, které vodohospodáři kdy dělali. Náročnou stavbu uhradí z dotace ministerstva zemědělství na podporu prevence před povodněmi.

Podzemní štola zvýší bezpečnost

Štola bude měřit téměř 1300 metrů a z města má odvádět přebytečnou vodu, kterou nedokáže pojmout přehrada. Kvůli nedostatečné kapacitě Mšenského potoka totiž nemohou vodohospodáři dnes plně využívat zadržovací schopnost přehrady. Stavba má začít na podzim a skončí v roce 2013. „Právě dokončujeme projektovou dokumentaci, hned potom vybereme zhotovitele,“ řekl Jabloneckému měsíčníku ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. Výstavba je načasovaná tak, aby co nejméně zasáhla do koupacích sezón na přehradě. Během ní totiž budou muset vodohospodáři snížit provozní hladinu nádrže, a to ze současných 510 metrů nad hladinou moře zhruba o tři metry.

Železobetonová štola široká 3,1 metru a vysoká 2,75 metru bude začínat u loděnice a vyústí do Lužické Nisy pod zkušebním ústavem, poblíž soutoku Bílé a Lužické Nisy. Její průtok bude 30 metrů krychlových za sekundu. Na Lužické Nise by zachytila až stoletou vodu, Bílou Nisu by ochránila před padesátiletou povodní. Vlastní přehrada se tím stane absolutně bezpečná, protože ohrozit by ji mohla jen desetitisíciletá záplava.

Výstavbu štoly plánovalo povodí pět let. „Lužická Nisa ve směru od Pasek a Bílá Nisa od Loučné nedokáží pojmout ani jednoletou vodu. Třeba v Pasekách je neškodný odtok jen 1,9 metru za vteřinu, což je méně než jednoletá voda," podotkl Jaroušek. Nové dílo ochrání před povodněmi nejen Jablonec, ale i Vratislavice.

Současně s výstavbou nové štoly se má zvětšit štola, která do přehrady přivádí vodu z Jabloneckých Pasek. Z vlastních prostředků pak chtějí vodohospodáři přehradu odbahnit. Speciální sací bagry mají odstranit ze dna druhé nádrže až cca 6000 metrů krychlových bahna. Očistnou kúrou by potom měla projít i třetí nádrž.

Jablonecká přehrada Mšeno je součástí soustavy retenčních nádrží, které byly v podhůří Jizerských hor vybudovány v letech 1902 až 1911. Pět přehrad - v Liberci na Harcovském potoce, v Bedřichově na Černé Nise, ve Fojtce na Fojtském potoce, v Mlýnici na Albrechtickém potoce a v Jablonci na Mšenském potoce navrhl německý architekt Otto Intze. Důvodem jejich výstavby byla ochrana před povodněmi, které oblast na konci 19. století pravidelně postihovaly. Jabloneckou přehradu vystavěli v letech 1906 až 1910. Poslední povodně zažil Jablonec v roce 1958 a 1978.
Dvaačtyřicetihektarová nádrž je oblíbená nejen mezi lidmi z Jablonce a Liberce, ale láká i hodně turistů ze sousedního Saska. V parných letních dnech ji k rekreaci využívá denně až 5000 lidí. Před deseti lety byla hráz přehrady rekonstruována za téměř 38 milionů korun, protože se po více než 80 letech bezproblémového provozu začaly zvyšovat průsaky vody, a ty ohrožovaly její stabilitu.

Kolik stojí ročně provoz jablonecké přehrady

Náklady na WC u přehrady

300.000 Kč

Údržba trávníků a úklid, bez svozu odpadu

70.000 Kč

Provoz hřiště v ul. Za Hrází

80.000 Kč

Opravy mobiliáře

25.000 Kč

Smluvní úklid okolí přehrady

150.000 Kč

Výkon dozoru na vodní hladině

270.000 Kč

Školení VZS, materiál, energie

55.000 Kč

Celkem

950.000 Kč

Město půjčuje VZS techniku, výstroj a vybavení v hodnotě

223.000 Kč

Informační tabule, bedny se záchranným kruhem

100.000 Kč

Vybavení předsunutého stanovitě hlídky VZS u lázní

35.000 Kč

(lau)

Další informace

Vytvořeno 1.6.2011 14:50:19 | přečteno 3636x | Petr Vitvar
load