Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - květen 1911

Sto let - to jsou přibližně tři lidské generace. Z pohledu člověka dlouhá doba, hodně i pro vývoj vědy nebo města. Přesto starosti a radosti lidí jsou stále podobné. V jabloneckém archivu jsme pátrali ve starém tisku, abychom zjistili, čím žil Jablonec před sto lety. Nejvýznamnějšími novinami byl tehdy Gablonzer Tagblatt vydavatele Emila Böhmeho. Vycházel od roku 1901 v nákladu 16.000 až 20.000 kusů. Oblíbená byla hlavně vlastivědná příloha Unser Isergebirge (Naše Jizerské hory). O čem tedy Gablonzer Tagblatt v květnu 1911 psal?

4. května 1911, číslo 103, strana 9

Práci hledají: Pobočka okresního spolku Sdružení Němců v Čechách Johannesgasse 4, oznamuje, že práci hledá několik pomocných dělníků, písař, krejčovský mistr, domovník, obchodní příručí, pasíř, balič nebo poslíček, kočí pro lehký povoz, ševcovský mistr, vrátný, dva učni - pasíři, učeň - dentista, zámečník, instalatér, starší muž jako sluha.

9. května 1911, číslo 107, strana 4

Program kin: Stálý kinematograf Metropol (v hotelu Schwan) hrál čtyři představení, mj. Kupce benátského. Stálé Elektrodivadlo Fortuna (pozdější kino Oko) uvádělo humoristické filmy Taneční prášek a Zloděj v nesnázích.

9. května 1911, číslo 107, strana 4

Móda: Pudřenka v kloboukové jehlici

Pro elegantní ženu je pudřenka v tomto teplém ročním období nepostradatelná - píše pražský list Bohemia. Nejnovějším hitem je pudřenka ukrytá ve velkém moderním knoflíku kloboukové jehlice (na šroubový uzávěr).

9. května 1911, číslo 107, strana 5

ZOO v Jablonci

Spolek pro chov a ochranu drobného zvířectva chce zřídit v Jablonci malou zoologickou zahradu (Tierpark), která se má stát ozdobou města. K tomu účelu vydává podílové známky a vyzývá obyvatelstvo k účasti na projektu.

10. května 1911, číslo 108, strana 5

Rýnovice - rodinná tragédie na staré plovárně

Čtrnáctiletá dcera hostinského a plavčíka Heinricha Paula uslyšela v noci výkřiky ženských a dětských hlasů a šplouchání vody. Bála se a rodičům o tom řekla až ráno. V kabinkách se našly dva ženské deštníky a dopis, který prosil o pochopení pro zoufalý čin, protože rodina nevidí už žádné jiné východisko. Na břehu ležela červená dětská pokrývka a prázdná půllitrová láhev od kmínky, černý mužský klobouk a chlapecká čepice. Lidé si vzpomněli, že předešlého dne byla v hostinci pana Maie pětičlenná rodina, která se však chovala zcela normálně. Po dlouhém hledání se našly dvě k sobě připoutané děti - dvouleté děvčátko a hezký jedenáctiletý chlapec. Po dalším dlouhém hledání zachytil hák ženské tělo svázané s mužem a devítiletou dívkou. Osoby byly jednoduše, ale slušně oblečeny.

16. a 23. května 1911, čísla 113 a 118, s. 5

Štafeta z Jablonce do Jablonce

Ještědsko-jizerská tělovýchovná župa bude pořádat 21. května velkolepou sportovní událost - štafetu o délce cca 90 km za účasti asi 900 sportovců. Na každém stém metru bude stát jeden účastník. Po akci: Štafeta proběhla za nejkrásnějšího počasí. Start a cíl byl u sokolovny. Běžci potřebovali na zdolání trasy čtyři hodiny 43 minut.

23. května 1911, číslo 118, strana 5

Kopretinový den plánuje spolek německých hospodyněk v Jablonci po příkladu z Vídně. Mladé ženy a dívky se ozdobí kytičkami a budou vybírat peněžité dary ve prospěch dětí. Ve Vídni se vybralo 30 velkých pytlů drobných mincí - zúčastnilo se 5000 mladých žen. Sbírka vynesla 150.000 korun.

Christa Petrásková

Vytvořeno 11.5.2011 10:45:37 | přečteno 5241x | Petr Vitvar