Sledovaná akce: přeměna bývalé fary na kulturní centrum

Rekonstrukce někdejší fary, dlouholetého domova manželů Scheybalových, už začala. V současné době je jednou z finančně nejnáročnějších staveb ve městě.

Její obnova přijde na 26 milionů korun, městský rozpočet přitom zaplatí jen osm procent z této sumy. Zbytek nákladů pokryje evropská dotace. Informoval o tom Roman Král, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra (JKIC), jež projekt připravilo a nyní naplňuje.

„Obnova by měla skončit v polovině roku 2012,“ dodal. JKIC podepsalo už počátkem března smlouvu se stavební firmou, která historickou budovu bývalé fary v Kostelní ulici přestaví na Dům Jany a Josefa V. Scheybalových.

Poslední přípravou před vlastní rekonstrukcí bylo sejmutí nejhodnotnější sochařské výzdoby z Getsemanské zahrady. Sousoší, které bylo přeneseno do Jablonce z Rádla, představuje ukázku lidového kamenictví z poloviny 19. století. Sochu anděla s kalichem restaurátoři sejmuli za pomocí techniky a uložili do depozitáře, kde ji také zrestaurují. Ostatní sochy zůstaly na svém původním místě, jejich ochranu zajistí dřevěné bednění a speciální fólie. Na doporučení památkářů jsou chráněny i všechny pískovcové sokly.

(lau)

Vytvořeno 11.5.2011 10:45:07 | přečteno 2605x | Petr Vitvar