Rozkvetlým Maloskalskem

Pulečný, MHD - Kopanina (2,5 km) - Frýdštejn, hrad (4 km) - obec (4,5 km) - Drábovna (7,5 km) - Záborčí - Malá Skála, Boučkův statek - Malá Skála, ČD (11 km).

Počátkem května rozkvétá Maloskalsko a celý Český ráj do jedinečné krásy, a proto náš výlet míří právě sem. Vyrazit můžeme třeba z Pulečného, kam se pohodlně dopravíme autobusy MHD. Hned na zastávce uvidíme rozcestník a na něm modré značky, které nás doprovodí přes Kopaninu na Frýdštejn. Cesta nejprve stoupá přes pole a pastviny k rozhledně na Kopanině. Ta byla postavena na pomezí Jizerských hor a Českého ráje turnovským odborem Klubu českých turistů v letech 1893 - 1894. Není-li věž otevřena, lze si dojít pro klíč (cca 100 m od autobusové zastávky), což se při dobré viditelnosti rozhodně vyplatí.

Od rozhledny cesta klesá ke zřícenině hradu Frýdštejn. Hrad byl založen již ve 14. století a o jeho pevnosti svědčí to, že byl marně obléhán za husitských válek. Ve 2. polovině 16. století však byl opuštěn a zpustl. Dnes je udržován a je přístupný.

Od hradu sestoupíme do obce, kde najdeme červené značky. Po nich pokračujeme přes louky a okraj Voděrad do lesů, v nichž se skrývá malebné skalní městečko Drábovna se skromnými zbytky stejnojmenného středověkého hrádku. Před více než sto lety o místu půvabně napsal historik J. V. Šimák: „Místo známo je jako drábovna a vybájený výklad má je ze brloh loupežnický. Ale spíše bývalo tu panské čihadlo, z něhož r. 1547 odváděl Jan Kozdera kopu ptáků na Frýdštejn“. Loupežníků se již obávat nemusíme, ti současní obývají honosnější sídla, a drobné ptactvo dnes už za potravu neslouží.

Od hrádku se vrátíme kousek cesty zpět a po modrém značení klesneme přes osadu Záborčí do Malé Skály. Po překročení mostu přes Jizeru přijdeme k roubené patrové budově Boučkova statku, který je skvělou ukázkou lidové architektury. V opraveném stavení sídlí Maloskalská galerie Josefa Jíry. Najdeme v ní sbírku obrazů více než 120 českých výtvarníků 20. století. Malíři Josefu Jírovi (1929 - 2005), maloskalskému rodákovi, je věnována samostatná část expozice. Kromě výtvarného umění je v Boučkově statku k vidění i vlastivědná expozice věnovaná právě Maloskalsku.

Od Boučkova statku dojdeme za pár minut na železniční, popř. autobusovou zastávku. Nenáročný výlet je vhodný pro turisty všech věkových kategorií a od hradu Frýdštejn je možné ho ještě zkrátit přímým sestupem.

Otokar Simm

Vytvořeno 11.5.2011 10:46:12 | přečteno 1915x | Petr Vitvar
load