Řeháček: Najít správné vedoucí je složité

Jablonecká radnice má od 1. dubna novou strukturu. Z pěti původních odborů vzniklo osm nových. Na většinu vedoucích míst vypsalo město výběrová řízení. Na ně jsme se zeptali tajemníka Marka Řeháčka.

Celý duben jste nabízeli zhruba 20 manažerských funkcí. Jak se hledají vedoucí úředníci a co je pro jejich výběr důležité?

Hlavním kritériem, aby úřad dobře fungoval, je sladit kvalitu uchazečů, jejich profesní odbornost a osobnostní předpoklady s našimi finančními možnostmi. Situace na jabloneckém trhu práce je napjatá, ve městě je řada vhodných kandidátů na běžné referentské pozice či vedoucí některých oddělení. U vyšších manažerských funkcí je to ovšem i v době krize podstatně obtížnější. Sehnat a slušně zaplatit dobrého vedoucího úředníka v konkurenci s privátními zaměstnavateli je i dnes hodně složité. Nepřekvapuje mne, že do výběrových řízení na šéfy odborů se příliš uchazečů nehlásilo.

Bylo tedy z čeho vybírat? Co bude vlastně výsledkem personálních kroků?

To bylo, i když kandidátů na vedoucí úředníky by mohlo být více. Výběrová řízení, která už proběhla, jasně ukázala, že Jablonecko má co nabídnout a že mezi místními lidmi se dá - možná s drobnými výjimkami - alespoň jeden vhodný kandidát vždy najít.

Pokud se nám podaří dokončit rychle optimalizaci a úřad dlouhodobě udržet v pozici vyhledávaného zaměstnavatele, můžeme se snažit získávat i odborníky ze sousedních měst. Ukázalo se totiž, že najít kvalitní řídící pracovníky do veřejné správy není vůbec jednoduché ani v době vyšší nezaměstnanosti.

V evidenci úřadu práce nejsou, a tak nám nezbývá, než si je sami vychovat, nebo je prostě nalákat odjinud.

Co je pravdy na tom, že zkušenosti z jiného úřadu - třeba z Liberce, kde jste i vy dříve působil, mohou být doporučením pro výběrovou komisi?

Jablonec a Liberec k sobě mají čím dál tím blíž. Za prací mezi oběma městy cestují denně možná tisíce lidí, a tak se podobné otázky nabízejí. I když v úřadu je to vždy podstatně citlivější než v běžné firmě. Osobně to nepovažuji za možné - dobrou správu spojuji především se zaměstnanci z místa, oni mají největší zájem, aby jim to „doma na dvorku“ dobře fungovalo. Přestože nesmíme žádné uchazeče diskriminovat, pro řadu činností je místní přehled klíčový a Jablonečané tak mají oproti kandidátům odjinud nepochybně určitou výhodu. Obava z masivního přesunu libereckých úředníků do Jablonce je tak lichá. Na druhou stranu - do úřadu musíme angažovat ty nejlepší, ať jsou odkudkoliv. Proč se bránit přijetí lidí z Liberce či Tanvaldu, jejich dobrá práce přeci bude sloužit Jablonci. Pokud ale vím, tak jediným vedoucím úředníkem, který za poslední půlrok přišel přímo z libereckého magistrátu na jablonecký úřad, jsem já sám.

(red)

Vytvořeno 11.5.2011 10:45:14 | přečteno 1852x | Petr Vitvar