Příroda se probudila, do života vstupují barvy

Úvodník

Milí Jablonečané,

příroda se konečně probudila, do našeho života znovu vstupují barvy. Těším se, protože květen považuji za jeden z nejkrásnějších měsíců v roce. Definitivně uklidíme lyže, bundy, kabáty a nedočkavě se vrhneme do jarních sportovních radovánek a na zahrádky. Nemyslím přitom jen ty zelené s rostlinami kolem domů, ale také plácky před kavárnami a hospůdkami. Slunce nás vytáhne ven a tam to voní grilováním.

Je květen, ale Máchův Máj tu recitovat nebudu. Rozdělím se s vámi raději o citát, který na mne před chvílí vyskočil z e-mailu. Stálo v něm: „Rozpočet by měl být vyvážený, státní pokladna by se měla znovu naplnit, veřejný dluh by se měl snížit, arogance úřednictva by se měla zmírnit a být pod dozorem, pomoc cizím zemím by se měla omezit, pokud Řím nemá přijít na mizinu. Lidé se opět musí naučit pracovat, namísto aby žili z veřejné podpory. Divné, blesklo mi hlavou. To poselství napsal Marcus Tullius Cicero v roce 55 před naším letopočtem - před 2066 lety. Stačil nám ten čas, abychom se poučili?

Všechno totiž není jen o penězích. Někdy je to i o trošce chuti do práce a takové té normální snaze umožnit sobě i jiným žít v pěkném prostředí. Pokud se pohybujete jako já po městě, můžete přes ploty také sledovat to lidské snažení, to s jakým úsilím a úspěchem se majitelé domů či nájemníci starají o kytičky a trávníky. Někde se scházejí i lidé z paneláků při úklidu okolí svých příbytků. Dělají tím radost sobě i ostatním a já za to moc děkuji. A vy, kteří nemáte chuť nebo možnost se k těmto aktivitám připojit, tak je alespoň, prosím, neničte.

Pokud by někoho můj příspěvek inspiroval ke zrušení letité skládky na vlastním pozemku a potřeboval by poradit s likvidací odpadu, stačí zavolat na bezplatnou městskou telefonní linku 800 155 151. Jinak si užijte květen plný lásky a pěkného počasí. Tedy pokud aspoň trochu vyjde a nebude pršet jako vloni.

Petr Beitl
starosta města