Jablonecký měsíčník - květnové číslo internetové verze radničního zpravodaje pro občany města Jablonce nad Nisou
Tištěná verze ke stažení: Jablonecký měsíčník 05/2011
Most v Kamenné ulici se začíná opravovat, současně se také promění autobusové nádraží. Cílem úprav je propojení městské, příměstské a dálkové dopravy, které umožní pohodlnější a rychlejší cestování.
Značku Regionální produkt Jizerské hory používá už 24 místních výrobců. První kolo značení výrobků a vydání tištěného katalogu umožnila dotace z Programu rozvoje venkova, s podporou Libereckého kraje vznikl i katalog elektronický. V Jabloneckém kulturním a informačním centru (JKIC), které je jedním z členů certifikační komise, lze také katalog bezplatně získat.
Rekonstrukce někdejší fary, dlouholetého domova manželů Scheybalových, už začala. V současné době je jednou z finančně nejnáročnějších staveb ve městě.
Jablonecká radnice má od 1. dubna novou strukturu. Z pěti původních odborů vzniklo osm nových. Na většinu vedoucích míst vypsalo město výběrová řízení. Na ně jsme se zeptali tajemníka Marka Řeháčka.
Maršovický vrch, Kopanina nebo kopce nad Rychnovem. To jsou místa, kde hledá odpočinek a pohodu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Muž, který od počátku ledna prosadil snížení objemu peněz státních zaměstnanců, zavádí sociální a chystá důchodovou reformu, tráví pracovní dny v Praze. Domů, do Jablonce, se dostane jen na víkendy, přesto se ale pořád počítá mezi místní. „Narodil jsem se tady a mimo doby studií tu prožil celý svůj život,“ říká.
Poválečná reorganizace bižuterního průmyslu a I. celostátní výstava
Sto let - to jsou přibližně tři lidské generace. Z pohledu člověka dlouhá doba, hodně i pro vývoj vědy nebo města. Přesto starosti a radosti lidí jsou stále podobné. V jabloneckém archivu jsme pátrali ve starém tisku, abychom zjistili, čím žil Jablonec před sto lety. Nejvýznamnějšími novinami byl tehdy Gablonzer Tagblatt vydavatele Emila Böhmeho. Vycházel od roku 1901 v nákladu 16.000 až 20.000 kusů. Oblíbená byla hlavně vlastivědná příloha Unser Isergebirge (Naše Jizerské hory). O čem tedy Gablonzer Tagblatt v květnu 1911 psal?
Jednoho májového večera roku 1908 donesl jistý Vít Preisler z Horní Černé Studnice svojí nastávající milou pozornost - kytici bílých orchidejí. Nešlo o žádné velké gesto, louky jich byly tenkrát plné. O pouhé jedno století později se ale jejich početnost snížila natolik, že z naší přírody téměř vymizely. Příčin je mnoho; lásky čas a s ním spojené plenění květnatých luk patří v dnešní době k těm méně významným...
Pulečný, MHD - Kopanina (2,5 km) - Frýdštejn, hrad (4 km) - obec (4,5 km) - Drábovna (7,5 km) - Záborčí - Malá Skála, Boučkův statek - Malá Skála, ČD (11 km).