Jaro v Jablonci

Úvodník

Vážení Jablonečané,

probouzející se jaro má svoje kouzlo v přírodě, ale horší to bývá v ulicích města. Dřív než první barevné květy se v trávě objevují zbytky rachejtlí ze silvestrovské noci a psí hromádky všech velikostí. Chodníky, které se konečně zbavily sněhu, jsou o něco děravější než na podzim a na majitele nemovitostí čeká také mnoho nemilých překvapení v podobě poničené střechy, mokrých zdí a kdoví čeho ještě.

Sníh dal všem pořádně zabrat. Jen jeho úklid a odvoz v průběhu zimy vyšel v Jablonci zatím na 15 milionů korun. Nyní probíhá úklid jarní a postupně se opravují nejvíce postižená místa. Na obnovu chodníků a silnic je z městského rozpočtu v letošním roce vyčleněno 17 milionů korun. Vylepšení by se měly dočkat ulice Želivského, Podhorská, Široká. Na jaře se rozběhnou také další plánované stavby a rekonstrukce, například obnova fary u kostela svaté Anny, rekonstrukce mostu v Kamenné ulici, výstavba sportovních a dětských hřišť v ulici Nová Pasířská.

I když peněz v této době není nazbyt, chceme, aby naše město bylo příjemným místem k životu. K tomu mohou pomoci i zdánlivé maličkosti, hlavně větší ohleduplnost k prostředí, v němž žijeme. Proto v letošním roce vysadíme nové stromy v parku Generála Mrázka, nebo v parku mezi ulicemi Máchova a Opletalova, v zahradách mateřských škol v ulicích Sluneční, Máchova a Tichá. Počítáme také s obnovou dětských hřišť v oblasti ulice Jizerská a 28. října. U panelové zástavby na Žižkově Vrchu budeme s pomocí peněz Evropské unie investovat do starého lesoparku.

V úvodu jsem zmínil, že jaro bývá mnohem příjemnější v přírodě než ve městě. Ale letos v dubnu je hned několik dobrých příležitostí, proč se do jabloneckých ulic vypravit. Inspiraci najdete právě na stránkách tohoto měsíčníku. Za všechny akce, které organizátoři chystají, bych zmínil alespoň Velikonoční trhy. Ve stylových stáncích na Mírovém náměstí budou k dostání pomlázky, kraslice, jidáši, velikonoční beránci, řehtačky a další zboží původem většinou od drobných řemeslníků z okolí. Na doprovodném programu se podílí mnoho místních uměleckých spolků a skupin - lidí, kteří mají svá zaměstnání a ve volném čase se snaží dělat radost ostatním. Nenechte si proto jablonecké Velikonoční trhy ujít. Letos začínají 20. dubna - na Škaredou středu. Trochu muziky a tance v kombinaci s medovinou nebo pečeným seletem vám určitě jarní náladu jen vylepší.

Petr Vobořil
místostarosta pro rozvoj

Vytvořeno 1.4.2011 9:57:21 | přečteno 1982x | Petr Vitvar
load