Jablonecká radnice se modernizuje a zeštíhluje

Zcela novou strukturu má od 1. dubna Městský úřad v Jablonci nad Nisou. Všechna původní oddělení a útvary zanikly a nahradilo je osm nových odborů. Změny umožňují radnici efektivněji a pružněji zabezpečovat chod města i úkoly státní správy. Přinesou také lepší služby občanům a z úřadu učiní opět přitažlivého a spolehlivého zaměstnavatele. Radnice tím reaguje na společenský vývoj a potřeby.

„Naším cílem je vylepšit stávající model fungování úřadu, dostat ho na vyšší úroveň,“ vysvětluje tajemník Marek Řeháček. Stejně jako se všechny podniky a firmy přizpůsobují novým požadavkům, ani město nežije v izolaci. „Firma, která neinovuje, zahyne. Radnice, která nechce jít dopředu, to má horší - zahubí život města,“ dodává.

Přehlednější fungování

V nové struktuře se od sebe oddělila ve většině případů správa města a správa, již úřad zajišťuje pro stát. Tento řez zabránil možným střetům zájmů, dovoluje také sledovat separovaně náklady na jednotlivé agendy a hlavně brání tomu, aby město doplácelo na správu státu z peněz na svůj vlastní život.

Nejvíce se změnila koncepce správy městského majetku, její struktura je zcela nová. Správa je teď celistvá, rozdělení úseků se řídí pouze druhem spravovaného majetku. Například odděleně se sleduje agenda pro byty, nebytové objekty, komunikace, chodníky nebo zeleň. Uvítá to i veřejnost, která se bude vždy moci obracet jen na jedno kontaktní pracoviště. Za jednotlivé části budou zodpovědné konkrétní útvary. „Stávalo se, že o jeden objekt se starala i tři oddělení a ve výsledku pak nikdo,“ připustil Miloš Vele, místostarosta pro finance a majetek.

V ostatních případech se při reorganizaci přerovnaly kompetence útvarů tak, aby řízení bylo logické. „A také čitelné pro veřejnost, například ekonomika, správa majetku, humanitní věci nebo rozvoj,“ podotkl Řeháček. Radnice zůstala podle něj věrná tradici malého počtu útvarů, a tím také malému počtu vedoucích úředníků. Řídila se přitom jednoduchou zásadou - lépe méně slušně placených vedoucích než hodně nemotivovaných lidí.

Se zrušením původních útvarů automaticky zanikla místa vedoucích úředníků. Kvůli zachování stability úřadu zastávají současní ředitelé dočasně funkce vedoucích některých nových odborů. Noví vedoucí odborů a oddělení vzejdou z výběrových řízení, s jejichž vypisováním už radnice začala tím, že schválila podmínky pro uchazeče.

Zatímco odbor kancelář starosty nově poskytne servis pro členy městské samosprávy, zázemí pro úředníky a chod úřadu zajistí odbor kancelář tajemníka. Ten bude mít nově na starosti i úřední budovy. „Můj osobní cíl je napomoci oživení nádherné jablonecké radnice a zlepšit prostor pro odbavování veřejnosti. Kvůli tomu chceme také úplně opustit nevyhovující prostory v Anenské ulici,“ popisuje Řeháček.

Štíhlejší úřad, konkurenceschopný zaměstnavatel

Letošní rok je pro Jablonec rokem úspor. Město musí každou vydanou korunu dlouze otáčet. „Počátkem roku jsme byli nuceni plošně snížit platy. To je ale nesystémové opatření. Abychom mohli zaměstnance podnítit k lepším výkonům, nevyhneme se propouštění. Z ušetřených prostředků můžeme lidi opět motivovat,“ vysvětlil starosta Petr Beitl.

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, velkou část výdajů městského úřadu tvoří náklady na jeho personál. Každý úředník stojí radnici v průměru asi půl milionu korun ročně. Úřad měl v loňském roce radou schválených 252 pracovních míst; na základě současného rozhodnutí radních tento počet během letoška zásadně klesne - do konce roku jich bude jen 210. Redukce počítá s odchody zaměstnanců do důchodu a neobsazováním uvolněných míst. To ale nestačí. Zhruba 30 dalších zaměstnanců bude nadbytečných a jejich pracovní poměry postupně do konce roku skončí. Snížení počtu zaměstnanců by přitom podle odhadů vedení neměla veřejnost pocítit.

Do budoucna by mohl počet úředníků jablonecké radnice klesnout dokonce až pod dvě stovky, a to i proto, že část sociálních agend přejde na úřad práce. „Vracíme se tak k počtu zaměstnanců, které měl podle statistik úřad před 15 lety, a to je, myslím, velmi dobré. Zvláště, když si uvědomíme, že jsme převzali v roce 2003 velkou část kompetencí zaniklého okresního úřadu. Další redukce personálu ale bude již taková hodinářská práce, protože vedle snižování počtu pracovníků, chceme také rozšířit a zkvalitnit služby pro veřejnost. To je pro nás moc důležité,“ připomíná tajemník.

Rozšířené úřední hodiny lidé uvítali

Na pět dní v týdnu a možná jednu sobotu v měsíci se mají rozšířit úřední hodiny přepážkových pracovišť správního odboru v Komenského ulici. V tomto režimu už dlouhou dobu pracuje vnitřní informační centrum v budově radnice, v brzké budoucnosti se začne testovat zájem veřejnosti také na správním odboru v Komenského ulici. Od ledna si tam mohou lidé vyřídit své záležitosti i během polední přestávky a velice si to pochvalují. Přitom stačilo aby úředníci přeorganizovali nástup na polední pauzu. „Ukázalo se, že to bylo dobré řešení. Měsíčně službu využije asi 200 lidí,“ uvedla mluvčí Jana Fričová s tím, že se zavedením výhodnějšího modelu se počítá i na dalších přepážkových místech.

(lau)

Vytvořeno 1.4.2011 9:57:26 | přečteno 2261x | Petr Vitvar