Hlasy jarní přírody

Počátek jara v přírodě nejen vidíme, ale také velmi dobře slyšíme. Asi nejhlasitějším projevem přicházejícího jara je ptačí zpěv. Ozývají se mimo ptáků, kteří se k nám vracejí ze zimovišť, i ti, kteří u nás zimu zdárně přečkali.

Zimující ptáci, jako například kosi, sýkorky a další drobní pěvci, začínají v časném jaře obhajovat svá teritoria a vábí samičky zvláštními trylky k páření. Již během února se ozývají datli, strakapoudi i žluny. Všichni vyluzují celou škálu zvuků k upoutání partnerů. Sojky si pilně zkoušejí, kolik nových zvuků se naučily imitovat. Také sovy nezahálejí a během února a března je lze při soumraku pravidelně slyšet, snad nejčastěji v celém roce.

Z ptáků, kteří se k nám vracejí z teplých krajin, zaslechneme asi nejdříve skřivana a špačka, kteří se objevují už během února. Ve výše položených oblastech, mezi které patří i Jablonecko, je to o něco později - zhruba v první polovině března. V březnu je potom následují drozdi, konipasi, budníčci a rehkové. Až když je jaro v plné síle a všude je s jistotou k nalezení hmyz, můžeme uslyšet trylky vlaštovek, jiřiček a pěnic. A nejvíc na čas si dává rorýs. Jeho charakteristické skřípavé volání z výšky zaslechneme až někdy v květnu.

Poté, co si ptáci svým zpěvem označí životní prostor, čili teritorium, a vyvolí životního partnera, jejich zpěv pomalu utichá. Mají totiž plné zobáky práce. Je potřeba nanosit stavební materiál na postavení hnízda. Později, když se vylíhnou malá ptáčata, mají rodiče dost starostí s jejich uživením, takže prozpěvování jde také stranou. Proto je jaro tou nejlepší dobou pro poslech ptačího zpěvu.

Zpěv ptáků ale zdaleka není jediný hlasový projev, podle kterého poznáme příchod jara. Když pomineme bzučení včel a dalšího hmyzu, jenž se hladově vrhá na první rozkvetlé kočičky, dalšími velkými jarními zpěváky jsou žáby. Jakmile se zem oteplí nad nulu, probouzejí se skokani a ropuchy a hned si to namíří k nejbližší vodní ploše, aby se rozmnožili a zajistili tak novou generaci. Ke hledání vhodného partnera k páření je potřeba dát o sobě vědět, a to nejlépe hodně nahlas. Žabí samci jsou vytrvalí zpěváci, skokani nadouvají své rezonanční vaky v každém nezamrzlém rybníčku a ropuší samci kvákají už cestou ze zimovišť k vodě, aby si tak zajistili přízeň samiček svého druhu a úspěšně se rozmnožili.

Pro všechny zájemce o ptačí zpěv je v Jablonci připravena zajímavá akce. Za poslechem ptačích hlasů je možné vydat se pod vedením zkušeného ornitologa v sobotu 7. května. Akci společně pořádá Středisko ekologické výchovy Český ráj a JKIC o. p. s. Více informací najdete na www.jablonec.com

Simona Jašová
ve spolupráci s JKIC o. p. s.

Vytvořeno 1.4.2011 9:57:48 | přečteno 5645x | Petr Vitvar
load