Hledání jara na Paličníku

Bílý Potok, ČD - Bártlova bouda (2,5 km) - Paličník (6 km) - rozcestí Na Písčinách (8 km) - pod Nebeským žebříkem (9 km) - Tišina (11 km) - Hubertka (13,5 km) - Bílý Potok, ČD (16,5 km).

Pryč jsou ty doby, kdy se turisté ještě počátkem května brodili Jizerkami v hlubokém sněhu. Dnes k nám předjaří i jaro přichází mnohem dříve. A bude-li tomu tak i letos, můžeme mu jít naproti třeba na Paličník.

Výchozím místem je konečná stanice ČD v Bílém Potoce, odkud nás až na vrchol povedou žluté značky. K Bártlově boudě procházíme obcí, v jejíž horní části mineme několik pohledných chalup či opravených božích muk. Nad Bártlovkou opustíme asfaltku, vstoupíme do smíšeného lesa a stoupáme údolím Hájeného potoka. Loňské povodně zanechaly nápadné stopy i zde. Cesta je na mnoha místech hluboce vymletá, výš smetla voda i dva menší mostky. První bytelný ale nápor vydržel. Vpravo na skále je upevněn tzv. Kratzerův obrázek, který připomíná nehodu svážeče dřeva z roku 1890 (v mapách je chybně zakreslen).

Vodou poničená cesta střídá levý a pravý břeh horské bystřiny, až odbočí v ostrém úhlu doprava. Stezka pak strmě stoupá a její schůdnost se zhoršuje. Zhruba po půl hodině dojdeme k vyhlídkovému skalisku Paličníku. Na jeho vrcholovou plošinu vystoupáme s pomocí zábradlí a žebříku. O přístupnost se postarali turisté německého horského spolku již v roce 1902. A vybrali si dobře - rozhled z Paličníku je velkolepý: od Krkonoš přes Jizerské hory po Frýdlantsko. Pod námi vidíme oblíbené cíle horolezců - Kohoutí hřeben, Supí hlavu, Paličku… Kříž na vrcholu byl postaven až v roce 1992; zasloužil se o to nedávno zesnulý pater Miloš Raban.
Od vyhlídky pokračujeme po modrých značkách k rozcestí Na Písčinách, kde se připojí červené značení. To nás dovede až k chatě Hubertka. Asfaltová lesní silnice traverzuje jižní úbočí hory Smrk. Přehlédnout bychom neměli krátkou odbočku k vyhlídce Tišina. Otevře se nám z ní působivý pohled do hlubokého údolí Hájeného potoka a na protější horské srázy. Silnička teď klesá a prochází kolem Francouzských kamenů, jejichž název souvisí s napoleonskými válkami. Za mostem přes Velkou rybí vodu nesmíme minout odbočku k Hubertce, kde v sezoně najdeme posezení s občerstvením. Do Bílého Potoka nás od chaty dovedou zelené značky. Sestup trvá necelou hodinku.

V údolí Hájeného potoka i výše musíte v březnu ještě počítat se sněhem. V případě prodloužené zimní sezony neničte, prosím, lyžařské stopy - z Paličníku se můžete vrátit stejnou cestou. Výlet lze výhodně podniknout i z parkoviště u Bártlovy boudy.

Otokar Simm

Vytvořeno 3.3.2011 8:01:56 | přečteno 1800x | Petr Vitvar
load