Historie výstav bižuterie v Jablonci nad Nisou (1. část)

Účast jabloneckých firem na nejstarších průmyslových výstavách

Při příležitosti druhého ročníku Mezinárodního trienále Jablonec 2011 jsme pro čtenáře měsíčníku připravili devítidílný seriál o historii Jabloneckých výstav. Jedná se vlastně o úryvky z připravované knihy, kterou při této příležitosti chystá k vydání Muzeum skla a bižuterie. V první části se budeme věnovat účasti jabloneckých firem na průmyslových výstavách v 19. století.

Prosperita jabloneckého regionu stojí nejméně 200 let na výrobě a exportu bižuterie. K tomu vždy neoddělitelně patřilo i vystavování zboží. Fenomén průmyslových výstav se zrodil v druhé polovině 18. století v Londýně a rozšířil se záhy po celé Evropě a později i do zámoří.

Výrobce a obchodníky s bižuterií z Jablonce najdeme mezi vystavovateli poprvé v roce 1829. Tehdy na výstavě pořádané guberniem v hlavním městě království Praze vystavovalo šest firem z Jablonecka. Dvě z nich sídlily přímo v Jablonci. Firma Josef Pfeiffer & Co. byla oceněna čestným uznáním a Heinrich Göble získal bronzovou medaili. Ani na dalších pražských výstavách v roce 1831 a 1836 jablonecké firmy nechyběly.

Diplom, který obdržel J. Pfeiffer ml. na Světové výstavě v Paříži (1855), obrázek se otevře v novém okněV druhé polovině 19. století patřily rozvoj průmyslové výroby, nárůst významu stále širších trhů a dokumentace pokroku k nejmarkantnějším znakům doby. Předvádění zboží na průmyslových výstavách mělo pro výrobce a obchodníky stále větší význam. Vystavovalo se zvláště kvalitní zboží, ale také typové a technologické novinky. Vystavovatelé se pak mohli honosit cenami, které na těchto výstavách získali, a jejich zboží tak získalo na důvěryhodnosti. To se projevovalo na zájmu zákazníků.

Vzhledem k sílícímu exportu byly pro jablonecké firmy přitažlivé především světové výstavy. Prezentace na takto obrovském podniku nebyla ovšem levnou záležitostí a mohli si ji dovolit jen ti nejúspěšnější podnikatelé. Například Josef Pfeiffer ml. - syn zakladatele firmy, která se představila již v roce 1829 na výstavě v Praze, a starosta Jablonce se v roce 1855 zúčastnil světové výstavy v Paříži. Vystavené výrobky získaly stříbrnou a bronzovou medaili. Pfeiffer byl dokonce členem jury.

Velmi hojná účast jabloneckých firem, navazující na konjunkturu zdejšího průmyslu, byla na výstavě ve Vídni v roce 1873. Aby předvedly jablonecký průmysl světu v co největším lesku, sdružily se nejvýznamnější exportní domy z celé oblasti. Radost vystavovatelům kazilo jen nevhodné místo, které jim výstavní komise vyhradila. Cítili se dotčeni tím, že nedocenila význam zdejšího průmyslu. To však nebylo to nejhorší. V době výstavy došlo na vídeňské burze ke krachu. Ten odstartoval hospodářskou krizi, která sužovala jablonecký průmysl v několika následujících letech.

Jana Nová
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Vytvořeno 3.3.2011 8:01:43 | přečteno 2583x | Petr Vitvar
load