Evropská olympiáda mládeže poprvé v Česku a v našem městě

Čtyři Jablonečané se zúčastnili Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011, který poprvé ve své historii zavítal do Česka, a navíc i do jabloneckého areálu Břízky.

Když přebíral koncem ledna jablonecký starosta Petr Beitl společně se svými kolegy z pořadatelských měst Liberce a Kořenova olympijský plamen, byla vrcholná klání stále ještě trochu jen představou. Na reálných obrysech nabraly hry, když do vysokoškolských kolejí v Liberci dorazilo 1511 členů sportovních výprav ze 44 zemí, mezi nimi i 60 Čechů.

V libereckých areálech ve Vesci a na Ještědu, v jabloneckých Břízkách a ve snowparku v Kořenově-Rejdicích se soutěžilo ve 28 disciplínách. Mladé sportovní naděje v nich svedly boj o 216 medailí. Bojovalo se v alpských disciplínách, běhu na lyžích, biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, severské kombinaci, skoku na lyžích a snowboardingu.

Hry měly skutečně olympijskou atmosféru. Slavnostně začaly v neděli 13. února večer v liberecké Tipsport aréně za přítomnosti prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggeho. Kromě něj zde byl například také prezident Asociace evropských olympijských výborů Patrick Hickey, mezi hosty se objevily sportovní legendy jako Vlade Divac, Katarina Wittová, Jean Michel Saive, Jan Železný, Květa Pecková a mnohé další.

Nejpočetnější delegaci na festival vyslalo s 99 účastníky Rusko, které je se 116 medailemi (56 - 36 - 24) historicky nejúspěšnější zemí. Českou výpravu tvořilo 98 členů - z toho 60 sportovců (44 chlapců, 16 dívek), zbytek byl servisní doprovod. Mezi sportovci měl bohaté zastoupení především Liberecký kraj - české barvy hájilo osmnáct závodníků z dvanácti regionálních klubů.

Své čtyři zástupce měl i Jablonec, a to v alpských disciplínách Dominiku Drozdíkovou (TJ Bižuterie Jablonec), v běhu na lyžích Petra Knopa (Ski klub Jablonec nad Nisou), v biatlonu Lukáše Jíru a Jessicu Jislovou (oba SKP Jablonec nad Nisou). Jessica byla také olympijskou tváří této disciplíny. Petr Knop byl zase jednou z nadějí české výpravy. V pondělí 14. února v závodě na 10 km klasicky doběhl mezi 85 závodníky na 16. místě. Závody biatlonistů v Břízkách odstartoval jablonecký starosta Petr Beitl. Odtud si z tratě dlouhé 12,5 km odnesl další 16. místo Lukáš Jíra, který si tak splnil přání dostat se do první dvacítky.
V době uzávěrky měsíčníku byly hry ještě v plném proudu.

(fr)

Další informace

Vytvořeno 3.3.2011 8:01:30 | přečteno 1889x | Petr Vitvar
load