Chata Robaczka vás příjemně překvapí

Jakuszyce - Rozdroże pod Cichą Równią (3 km) - pod Izerskie Garby (5 km) - Chatka Robaczka (11 km) - rozcestí Waloński Kamień (15 km) - Jakuszyce, start Biegu Piastów (17 km) - železniční zastávka Jakuszyce (18 km).

Únorovým výletem s běžkami pokračujeme v poznávání méně známých polských Jizerských hor. Tentokrát můžeme využít obnoveného vlakového spojení do Jakuszyc, odkud nás již povedou dobře upravené lyžařské trasy. Naším cílem je turistická chata Robaczka, jež se nachází v Białe Dolině, nejvýchodnější části Szklarské Poręby.

Z lyžařského stadionu v Jakuszycích vyrazíme nejprve na Rozcestí pod Cichą Równią (č. 22). Máme na vybranou - buď Horní (s výhledy, ale větším stoupáním), nebo pohodlnější Dolní Dukt (průsek, cesta) Koňské Jámy. V sedle se vydáme doprava k rozcestí pod lomem Stanisław na Izerskich Garbech (č. 28a). Výborný rozhled odmění toho, kdo si cestu o kousek prodlouží, a dojede až na konec stoupání k lomu (s návratem).

Z rozcestí 28a se vydáme doprava (k východu). Trasa nyní vede po vrstevnici a asi po 2 km začíná zvolna klesat. Mineme odbočky 25 a 25a, načež následuje dlouhý sjezd s jednou ostrou zatáčkou. Dostaneme se tak až na nápadnou křižovatku cest s rozcestníkem (č. 41), z níž nás směrovka pošle doleva k blízké chatě Robaczka. Nachází se ve výšce 800 metrů a krajinnou dominantou jejího okolí je hora Wysoki Kamień. Schronisko je pojmenováno dle přezdívky majitele, který staré stavení ve druhé polovině 90. let zrenovoval a přizpůsobil potřebám turistů. Místní specialitou jsou vynikající borůvkové, jablečné či tvarohové koláče, které připravuje sám Robaczek.

Od chaty se krátkým stoupáním vrátíme na již zmíněné rozcestí (41), kde pokračujeme přímo, tj. sjezdem do Doliny Kamiennej (40). Podél železniční trati se již začneme vracet do Jakuszyc. Trasa téměř neznatelně stoupá a přivede nás na další rozcestí u Walońského Kamene (21). Vlevo překročíme železniční koleje a následně nás pohodlná cesta bez převýšení dovede do Jakuszyc. Přes startovní prostor Biegu Piastów (obdoba Jizerské padesátky) vystoupáme k železniční zastávce, kde jsme naši túru zahájili.

Pokud by se někomu zdál výlet krátký, může ještě pokračovat až na železniční stanici v Harrachově. Přibude mu tím dalších 8 km.

Jízdenku do Jakuszyc lze zakoupit za koruny přímo v polském „szynobusu , nebo též u pokladny ČD. V tom případě si přikupte jízdenku Harrachov - Harrachov hranice. Dojedete s ní až do Jakuszyc. Doporučujeme použít některou z polských map Jizerských hor se zákresem běžeckých tratí a s uvedenými čísly v závorkách.

Otokar Simm

Vytvořeno 28.1.2011 11:28:36 | přečteno 2345x | Petr Vitvar
load