Zatmění Slunce a jiné zajímavosti

Koncem roku byla při tradičním astronomickém setkání v Klubu Na Rampě založena místní pobočka České astronomické společnosti pod názvem Klub astronomů Liberecka (KaL). Tato organizace je dobrovolné sdružení odborných a vědeckých pracovníků v astronomii, amatérských astronomů a zájemců o astronomii z řad veřejnosti.

KaL navazuje na dlouholetou tradici amatérské astronomie v tomto regionu a jeho posláním je hlavně popularizace oboru nejširšímu okruhu lidí formou přednášek a veřejných pozorování zajímavých úkazů. A jedním z nich je hned na samém začátku roku 2011 částečné zatmění Slunce. Měsíc v úterý 4. ledna během dopoledne zastíní zhruba tři čtvrtiny slunečního disku.
Obyvatelé Jablonce mají výhodu, neboť čím severněji se nachází pozorovací stanoviště, tím větší fáze zatmění je viditelná, ovšem samozřejmě pouze v případě jasného počasí. Při této příležitosti přichystal KaL ve spolupráci s agenturou Sundisk dopolední pozorování od 9 do 11 hodin pro žáky ZŠ Rýnovice v areálu školy i pro všechny zájemce z řad široké veřejnosti.

A co můžeme vidět na noční obloze? Vzhledem k teplotám, které při vyjasnění klesají hluboko pod bod mrazu, není pobyt pod zimní hvězdnou oblohou zrovna lákavý. Kdo však snese trochu toho nepohodlí, bývá odměněn pohledem na výrazná souhvězdí jako Vozka, Býk, Orion, Blíženci či Malý a Velký pes s vůbec nejjasnější hvězdou oblohy Síriem. Ještě jasnější je však na večerním nebi planeta Jupiter. Již při pohledu triedrem nebo malým dalekohledem spatříme kolem kotoučku planety hned čtyři měsíčky.

Naopak na ranní obloze spatříme v souhvězdí Panny další velkou planetu Saturn, ozdobenou prstencem, který se stále více rozevírá, aby nám v příštích letech poskytl úchvatnou podívanou v dalekohledu. Před rozedněním je nejjasnějším tělesem na obloze po Slunci a Měsíci planeta Venuše a to nad jihovýchodním obzorem.

Další informace

Aleš Majer

Vytvořeno 4.1.2011 10:09:31 | přečteno 2250x | Petr Vitvar
load