Nejen za ledovými květy zimy

Jizerka - hraniční most na Jizeře (2,5 km) - Velká Jizerská louka - Chatka Górzystów (8,5 km) - Orle (14 km) - Jizerka nebo Harrachov, ČD (20 km).

Letošní zima již ukázala mnohé z toho, co dovede. V prosinci se sypal řadu dní sníh, vítr zavál cesty i silnice, silné mrazy spoutaly řeky ledovým krunýřem. A že umí vykouzlit i neobvyklé ledové květy, to dokazuje připojená fotografie. Vydejme se za nimi na běžkách do polské části Jizerských hor.

Východiskem je Jizerka, o které v poslední době slýcháme, že je nejstudenějším místem v republice. Není to samozřejmě nic nového, to jen informace se k nám lépe dostávají. Tak například v lednu 1940 zde naměřili bezmála 43 °C pod nulou.

Z parkoviště na horním okraji Jizerky sjedeme k chatám Pyramida a Stará Pila, odkud nás trasa povede poměrně prudkým sjezdem k hraničnímu mostu na Jizeře. Již tady můžeme obdivovat převážně zamrzlou a zasněženou řeku. Za mostem odbočíme doleva a stopy nás dovedou na cestu spojující osadu Orle s Velkou Jizerskou loukou. I na této křižovatce se dáme doleva. Přibližně po třech kilometrech vyjedeme z lesa a krajina se otevře. Vlevo, hned vedle cesty, se objeví Jizera, z níž pochází i naše fotografie. Před námi jsou rozlehlé pláně bývalé osady Velká Jizera. Z ní zde zůstalo jediné stavení - někdejší škola, dnes Chatka Górzystów, Chata horalů. Překonáme provizorní lávku na Jehněčím potoku a pak se chalupa již brzy objeví vpravo před námi.

Za hezkých dnů zde bývá pěkný nával, ale kdo nespěchá, může vystát frontu u obslužného okénka a objednat si třeba místní specialitu - naleśnik z jagodami. Na talíři si odneseme obrovskou palačinku s borůvkovou náplní. Znalci vědí o čem je řeč…

Vracet se budeme po stejné cestě a zhruba po pěti kilometrech dojedeme do Orle. I tady se lze posilnit, ale i zde si o víkendech musíme počkat ve frontě. Kdo se potřebuje zahřát, může si dát třeba piwo grzane z sokiem - teplé pivo se šťávou. Už vidím české pivaře, jak se jim dělá nevolno, ale za zkoušku to přeci stojí!

Kdo má auto zaparkované na Jizerce, ten se musí vrátit přes hraniční most. Pár desítek metrů nad ním zahneme doleva přes další lávku a poté nás už stopy za stálého stoupání spolehlivě přivedou přímo na parkoviště. Z Orle můžeme pokračovat i na železniční zastávku do Harrachova, kam to máme ještě šest kilometrů.

(os)

Vytvořeno 4.1.2011 10:09:41 | přečteno 2514x | Petr Vitvar
load